Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Čína je neblaze proslulá tím, že se zde výzkumníci velmi často dopouštějí prohřešků proti pravidlům vědecké práce či proti etice. Politiku bojující proti podvodům ve vědě nyní Čína ještě zpřísnila. Vládní agentury získají možnost potrestat „podvodníka“ restrikcemi nesouvisejícími s jeho vědeckou kariérou. Hříšník si tak například nebude moci půjčit od banky nebo založit vlastní firmu.

Čína je zemí s největším počtem stažených vědeckých prací na světě. A to s velkým náskokem. To říká nedávno zveřejněná databáze Retraction Watch pracující s nejrobustnějším vzorkem, který v této oblasti zatím existuje. Celkem bylo mezi lety 2000 a 2016 staženo (rozuměj odstraněno) 8954 čínských vědeckých prací, což je skoro 4x více než v případě Spojených států amerických nebo Evropské unie. Vědecké výstupy jsou stahovány z různých důvodů - patří mezi ně nechtěné nepřesnosti nebo i záměrné manipulace, plagiátorství či jiné podvody. Ty závažnější případy nyní plánují v Číně exemplárně trestat.

„Ztratit důvěru“ se v Číně nevyplácí

Rozsáhlá politika, v jejímž duchu se nyní zpřísňují pravidla pro trestání vědeckých podvodů, začala měnit zemi již v roce 2014. Prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching shrnul myšlenku politiky zvané „Social credit system“ takto: „Ztratíš-li důvěru v jedné oblasti, budeš čelit restrikcím všude.“ V rámci takových opatření si například Číňané neplatícím dluhy či pokuty nemohli koupit  11 milionů letenek a 4,2 milionů lístků na vlak. Více než 2 miliony čínských občanů údajně poté, co narazilo na podobné restrikce, napravilo svůj prohřešek. O omezeních přitom rozhodovalo, zda je daný občan zapsán v databázi těch, kteří nezaplatili pokuty nebo různé další dluhy.

Zdá se, že se systém zřizování databází hříšníků osvědčil. Na konci května 2018 totiž Čína začala tvořit tzv. blacklist nekvalitních vědeckých žurnálů obsahující domácí i zahraniční organizace. Práce publikované v těchto žurnálech pak v Číně nejsou uznávány jako plnohodnotná položka v seznamu publikací vědců při žádosti o granty nebo hledání zaměstnání. Vědci, kteří se rozhodnou publikovat v těchto žurnálech, navíc obdrží varování.

Další databáze na sebe nenechala dlouho čekat. Jedná se o seznam prací, ve kterých bylo objeveno pochybení. Autoři těchto článků budou diskvalifikováni z budoucích grantových programů a budou čelit dalším restrikcím, primárně týkajících se jejich vědecké kariéry. V naléhavých případech, kdy se jedná o opakovaný, velmi závažný nebo výrazně společnost ovlivňující podvod, navíc přibyla možnost potrestat viníky i v ostatních dimenzích jejich života.

Vládní agentury tak nyní mohou výrazně negativně ovlivnit možnosti získání práce i mimo akademické prostředí, znemožnit schválení bankovní půjčky nebo zakázat možnost založení vlastního podnikání. Tyto prostředky by ale měly být využity především nyní v začátku účinnosti této politiky, a to především jako exemplární potrestání těch nejzávažnějších podvodů. Podle Li Tang z Fudan University in Shanghai ale jenom restrikce nestačí. Důležité je také vzdělávání nejen začínajících vědců v oblasti etiky vědecké práce.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: Nature (1, 2)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí