Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Sérii letošních mezinárodních žebříčků vysokých škol uzavírá World University Rankings 2020 společnosti Times Higher Education. Českých vysokých škol je v něm opět více, co do pořadí se ale nezlepšují. Z dlouhodobého hlediska se propadají univerzity ve Velké Británii, která nestíhá do vysokoškolského systému investovat tolik peněz jako některé jiné vyspělé země.

wur2020 teasercover cropped

Mezinárodní žebříčky vysokých škol jsou i přes svá významná omezení stále oblíbeným nástrojem, ať už slouží vedení institucí k politickým účelům, nebo uchazečům o studium při rozhodování o volbě školy. K nejznámějším žebříčkům kromě toho od Times Higher Education (THE) patří ARWU, QS Ranking, Leiden Ranking a U-Multirank.

V poslední době se stále více upozorňuje na to, že žebříčky je třeba interpretovat s opatrností a pouze prostřednictvím indikátorů, které měří. Metodologie společností, které se sestavováním žebříčků zabývají, se velmi různí a v důsledku toho jsou i jejich výsledky poměrně odlišné. Ukázalo se například, že zvolená metodologie zvýhodňuje konkrétní země. Právě v případě Times Higher Education se mluví o tom, že zobrazuje v lepším úhlu anglosaské školy.

Britský vysokoškolský systém ztrácí tempo

V případě letošního vydání žebříčku THE to ale neplatí zcela. Podle autorů se ukazuje, že se zvětšuje mezera ve financování mezi britským vysokoškolským systémem a ostatními vyspělými zeměmi, jako jsou Japonsko, Čína, Německo nebo Austrálie.

University of Oxford sice obhájila prvenství v žebříčku po čtvrté za sebou, ale celkem 18 z 28 britských škol v TOP 200 se naopak propadlo. Ještě v roce 2016 měla přitom Velká Británie mezi nejlepší dvoustovkou hned 34 zástupců. Naproti tomu Německu se v posledních pěti letech podařilo zvýšit počet vysokých škol v TOP 200 o tři na 23, Číně o pět (na 7) a Austrálii o tři (na 11).

Mezi deseti nejlepšími školami v žebříčku jsou kromě tří britských již tradičně samé univerzity ze Spojených států. Největším skokanem oproti loňsku je California Institute of Technology, který se posunul z pátého na druhé místo. V letech 2012 – 2016 byl CalTech dokonce v čele žebříčku THE.

Českých škol je více, v konkurenci se nezlepšují

V letošním vydání žebříčku je hned 17 českých vysokých škol. Odhlédneme-li ale od „nehodnocené“ skupiny škol za hranicí první tisícovky, zůstane nám pouze 5 českých zástupců. Vloni přitom bylo v TOP 1000 celkem osm českých zástupců.

Z hlediska pořadí českých škol se žádné velké překvapení nekoná. Na 401. – 500. místě se již od roku 2016 nachází Univerzita Karlova, mezi 601. – 800. místem najdeme stejně jako vloni Masarykovu Univerzitu a Univerzitu Palackého v Olomouci. Pětici českých škol v TOP 1000 doplňují ještě České vysoké učení technické v Praze a vůbec poprvé také Jihočeská Univerzita v Českých Budějovicích, které se shodně umístily v kategorii 801. – 1000.

Kompletní žebříček THE World University Rankings 2020 naleznete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí