facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Akademie věd ČR

Akademie věd ČR

Akademie věd České republiky byla ustanovena v roce 1992 rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Československé akademie věd (ČSAV). V současnosti představuje hlavní veřejnoprávní instituci zabývající se základním výzkumem v Česku. AV ČR je financována především ze státního rozpočtu; zahrnuje 51 vědeckých ústavů, ve kterých pracuje asi 6400 zaměstnanců. Vrcholným orgánem je volený akademický sněm, který mj. volí předsedu Akademie věd se čtyřletým funkčním obdobím. Od března 2017 je předsedkyní Akademie věd profesorka Eva Zažímalová. http://www.avcr.cz/

Supercitlivé zobrazování, vývoj nástrojů v biologii ochrany, unikátní pohled na démonizovanou arabskou historickou postavu, vylepšování povrchů turbín i odhalení sebeobrany stromů. Akademie věd ČR ocení výsledky výzkumů, které přispívají k prestiži české vědy za hranicemi. Ceny AV ČR převzalo 11 badatelek a badatelů dne 14. 11. 2022 v budově na Národní třídě v Praze.

15. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Zelený svět, jaký známe dnes, by nevznikl bez změn v uspořádání vodivých pletiv, které umožnily rostlinám vyšší vzrůst a rozšíření i mimo ta nejvlhčí prostředí. Jak při kolonizaci pevniny rostlinám pomohly klíčový problém sucha překonat různé varianty tohoto uspořádání, ukázala mezinárodní studie vedená Martinem Boudou z Botanického ústavu AV ČR, která byla publikována v časopise Science.

13. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Hydrochemik se specializací na kvalitu a úpravu vody Martin Pivokonský, přední česká expertka regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství Lucie Bačáková a antropolog zkoumající nejstarší dějiny Afriky a Arábie Viktor Černý. Tři vynikající vědci dne 4. listopadu 2022 převzali z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové Akademickou prémii –⁠ Praemium Academiae 2022.

5. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Díky jejich práci mohla široká veřejnost nahlédnout do života Římanů na území Čech a Moravy, lépe pochopit motivy a dopady války na Ukrajině a správně používat roušky nebo respirátory. Balázs Komoróczy, Petr Hlaváček a Vladimír Ždímal proto včera převzali Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu.

1. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Od roku 2017 je Magdalena Vecková ředitelkou Knihovny Akademie věd České republiky. Jak se tradiční instituce vyrovnává s nástrahami, které jí kladou do cesty digitální doba, příroda i náhoda? Jak se Knihovně daří čelit stále novým a nečekaným výzvám? Jaké příběhy se mezi regály odehrávají?

23. 10. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Pozitivní vliv kojení a mateřského mléka pro zdravý růst a vývoj miminka jsou neoddiskutovatelné. Jaké faktory mohou ovlivnit kvalitu této blahodárné tekutiny? A jak dlouho by matky měly kojit? Odpovědi naznačují dvě nové studie českých vědců z Ústavu experimentální medicíny AV ČR a Fyziologického ústavu AV ČR, které publikovaly odborné časopisy Biomedical Journal of Scientific & Technical Research a Food Chemistry.

6. 10. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Skleníkové plyny v půdách, „svítící“ křemík i orální historie jako metoda výzkumu. Experti napříč různými oblastmi dnes převezmou Čestné medaile Akademie věd České republiky za zásluhy ve svých oborech. Čestné oborové medaile obdrží deset laureátů, čestnou medaili De scientia et humanitate optime meritis předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová předá Miroslavu Šimkovi.

15. 9. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Pandemie nemoci covid-19 zasáhla naši planetu jako blesk z čistého nebe. Jak lidé neočekávané situaci přizpůsobili své soukromé i pracovní životy? Studie z dílny vědců a vědkyň Akademie věd České republiky mapují důsledky dvou let pandemie.

12. 9. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Do Tibetu se Jarmila Ptáčková, vědkyně z Orientálního ústavu AV ČR, pravidelně vrací už dvacet let. Sleduje, jak se oblast proměňuje téměř k nepoznání. O své zkušenosti z výzkumu i o to, jak přinášet Asii do Čech, se Jarmila Ptáčková podělila v rozhovoru pro časopis A/Věda a výzkum, který vydává Akademie věd ČR.

30. 8. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Komise pro životní prostředí AV ČR vydala stanovisko k připravované normě ke světelnému znečištění. Její současná podoba vzbudila negativní ohlas i mezi mezinárodní vědeckou komunitou. Akademici ji shledávají jako nedostatečnou a neúčinnou, ve svém výsledku by podporovala současnou nevyhovující praxi a její negativní trendy.

28. 8. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)