Akademie věd ČR
Akademie věd České republiky byla ustanovena v roce 1992 rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Československé akademie věd (ČSAV). V současnosti představuje hlavní veřejnoprávní instituci zabývající se základním výzkumem v Česku. AV ČR je financována především ze státního rozpočtu; zahrnuje 51 vědeckých ústavů, ve kterých pracuje asi 6400 zaměstnanců. Vrcholným orgánem je volený akademický sněm, který mj. volí předsedu Akademie věd se čtyřletým funkčním obdobím. Od března 2017 je předsedkyní Akademie věd profesorka Eva Zažímalová. http://www.avcr.cz/
Ceny energií lomcují Českem už od loňského roku. Bezprecedentní situace se citelně dotkla také Akademie věd ČR. Jak se vyrovnávají s energetickou krizí jednotlivá pracoviště? Jak se zvýší náklady na energie v letošním roce? Jakou finanční zátěž představovaly poplatky dodavateli poslední instance?
Na kyberpárty padla řeč na matiku a byl z toho hajp. K diskusi o divnopravidlech se přidali planetariáni. Flexili, LOL. Rozuměli jste? Nová slova zkoumá a baví se jimi v práci Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Rozhovor o jejím vztahu k českému jazyku a zkoumání neologismů vyšel v popularizačním časopise AΩ / Věda pro každého.
Více než 500 milionů korun navíc vynaloží v příštím roce Akademie věd ČR na energie. Mimořádná dotace ze státního rozpočtu pokryje pouze 40% této částky, proto byly prostředky na energie navýšeny na 65% předpokládaného nárůstu na úkor přístrojového vybavení. To zaznělo na Akademickém sněmu AV ČR 13. 12. 2022.
Zájem o listopadovou diskusi Na cestě k úspěšnému spin-offu, kterou moderoval vedoucí Centra transferu technologií AV ČR (CETTAV) Martin Smekal a hostil ji Ústav termomechaniky AV ČR, předčil očekávání. V panelu zasedli Jiří Moos z i&i Prague, Tomáš Slavík, technický ředitel společnosti PSP Technologies a advokát Mikuláš Vargic. Diskuze se účastnila i Ilona Müllerová, místopředsedkyně a členka předsednictva Akademické rady AV ČR, která má transfer v gesci.
Na počátku stojí objev, na konci jeho uplatnění v praxi, z něhož profituje společnost. Uprostřed nadějné cesty k patentům a vynálezům nabízí pracovištím pomoc Centrum transferu technologií AV ČR. Přečtěte si rozhovor s Martinem Smekalem, vedoucím tohoto centra.
Supercitlivé zobrazování, vývoj nástrojů v biologii ochrany, unikátní pohled na démonizovanou arabskou historickou postavu, vylepšování povrchů turbín i odhalení sebeobrany stromů. Akademie věd ČR ocení výsledky výzkumů, které přispívají k prestiži české vědy za hranicemi. Ceny AV ČR převzalo 11 badatelek a badatelů dne 14. 11. 2022 v budově na Národní třídě v Praze.
Zelený svět, jaký známe dnes, by nevznikl bez změn v uspořádání vodivých pletiv, které umožnily rostlinám vyšší vzrůst a rozšíření i mimo ta nejvlhčí prostředí. Jak při kolonizaci pevniny rostlinám pomohly klíčový problém sucha překonat různé varianty tohoto uspořádání, ukázala mezinárodní studie vedená Martinem Boudou z Botanického ústavu AV ČR, která byla publikována v časopise Science.
Hydrochemik se specializací na kvalitu a úpravu vody Martin Pivokonský, přední česká expertka regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství Lucie Bačáková a antropolog zkoumající nejstarší dějiny Afriky a Arábie Viktor Černý. Tři vynikající vědci dne 4. listopadu 2022 převzali z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové Akademickou prémii – Praemium Academiae 2022.
Díky jejich práci mohla široká veřejnost nahlédnout do života Římanů na území Čech a Moravy, lépe pochopit motivy a dopady války na Ukrajině a správně používat roušky nebo respirátory. Balázs Komoróczy, Petr Hlaváček a Vladimír Ždímal proto včera převzali Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu.
Od roku 2017 je Magdalena Vecková ředitelkou Knihovny Akademie věd České republiky. Jak se tradiční instituce vyrovnává s nástrahami, které jí kladou do cesty digitální doba, příroda i náhoda? Jak se Knihovně daří čelit stále novým a nečekaným výzvám? Jaké příběhy se mezi regály odehrávají?