facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Spouštíme mapu Czexpats in Science!

12. 6. 2019
Spouštíme mapu Czexpats in Science!

V zahraničí žijí stovky českých vědců v různých fázích kariéry. Je také řada vědců, kteří se po zahraničních zkušenostech vrátili do ČR. Kolik přesně jich je a na jakých institucích působí v současné době není známo. Právě proto spolek Czexpats in Science vytváří interaktivní mapu, která zaznamenává působení českých vědců v zahraničí.

Na mapě se v současnosti nachází přes 100 vědců a každým dnem počet registrovaných narůstá. Pokud jste český vědec nebo vědkyně s dlouhodobou zahraniční zkušeností, dejte o sobě vědět prostřednictvím mapy Czexpats in Science. Zapojte se také!

V tomto blogu se dozvíte obecné informace o mapě s náměty na její využití, ale také techničtější popis, jak s mapou pracovat a jak se do mapy registrovat. Mapa Czexpats je unikátní zdroj informací o české vědecké diaspoře a věříme, že bude hojně využívaná jak samotnými vědci, tak veřejností.

Navštivte mapu Czexpats

Mapu Czexpats naleznete na našich stránkách, rozšířenější verzi s detailními profily vědců a možnostmi filtrování například dle oboru najdete zde. Vytvořili jsme ji na platformě českého startupu Mapotic, kterému tímto děkujeme za pomoc a podporu při přípravě.

K čemu může mapa Czexpats sloužit:

  • Pro instituce a společnosti v Česku: Vyhledat experty z různých oborů, působící na pracovištích po celém světě.
  • Pro vědce v zahraničí: Zjistit, kdo studuje či pracuje ve stejném městě jako vy.
  • Pro ty, kteří se chystají vycestovat: Zjistit, kdo pracoval nebo pracuje na instituci v zahraničí, na kterou se chcete hlásit či vyjet pracovat.
  • Pro vědce, kteří se chtějí vrátit do ČR: Zjistit, kde jsou lidé, kteří mají již tento krok za sebou – možnost předání zkušeností

Kromě vědců žijících v zahraničí v mapě uvádíme i profily vědců, kteří se již po dlouhodobých zahraničních pobytech přesunuli zpět do České republiky. Toto umožňuje vytvoření sítě pro předávání zkušeností, což může být přínosné například pro vědce, kteří zvažují návrat do českého akademického prostředí.

Jak s mapou pracovat

Mapa Czexpats vypadá takto:

Czexpats map blog image1Každý bod na mapě představuje konkrétní místo a období působení jednoho českého vědce. Body jsou rozdělené do dvou kategorií, AktuálníPředešlé. Kliknutím na ikonku kategorie zobrazíte na mapě pouze body spadající do této kategorie. Například kliknutím na červenou ikonku kategorie Aktuální se na mapě zobrazí pouze aktuální místa působení vědců registrovaných v iniciativě Czexpats.

Dále je možné aplikovat pokročilé filtry. Naše mapa má dva filtry:

OborKariérní fáze. Ve filtru Obor je možné vybrat mezi osmi obory, které odpovídají rozdělení oborů v programu Marie Skłodowska-Currie Actions. Filtr Kariérní fáze obsahuje názvy akademických pozic podle anglosaského i českého či německého systému.

Pro hledání konkrétní osoby či klíčového slova je možné použít políčko vyhledávání. Nalezené body se zobrazí na levé liště mapy, ale nedojde k vyfiltrování bodů přímo na mapě. Společnost Mapotic produkt stále rozvíjí a velmi dobře reaguje na přání uživatelů na vylepšení svého produktu, takže je možné, že i vyhledávání bude časem fungovat podobně jako kategorie a filtry, co se týče zobrazení bodů na mapě.

Jak se přidat

V současnosti existují dvě možnosti jak se přidat na mapu. Primární je náš přihlašovací formulář. Vyplněním a odesláním tohoto formuláře se u nás zaregistrujete a my Vám profil na mapě vytvoříme. Při registraci se také můžete přihlásit k odebírání Czexpats newsletteru a další možnosti zapojení v iniciativě. I když se tak nechcete do iniciativy více zapojit, můžete se účastí v mapě zviditelnit pro instituce, novináře a další vědce i veřejnost doma v Čechách a dát o sobě vědět. Mapu budeme aktualizovat ve dvoutýdenních intervalech.

Druhá možnost existuje pro uživatele, kteří si chtějí vytvořit účet na Mapotic. S vlastním účtem si pak můžete vytvořit bod na mapě pomocí tlačítka Add a place vedle políčka vyhledávání. Vámi vytvořené místo poté publikujeme. Sdílíte tím s námi Váš email, který použijete při registraci do Mapotic. Váš profil na mapě si v budoucnu budete moci sami aktualizovat a administrovat. Tato druhá možnost přihlašování je zatím jen v testovací fázi a je možné, že ji budeme upravovat podle technologické a administrativní náročnosti slaďování informací.

Prosba na závěr…

Napište nám prosím, pokud naleznete v mapě chyby, budete chtít aktualizovat Vaše údaje nebo už na mapě nebudete chtít být uvedeni. Uvědomujeme si, že aby mapa mohla co nejlépe sloužit, je potřeba, aby údaje v ní byly aktuální. Máme v hlavě několik strategií, jak to technicky zajistit a budeme vás dále informovat, pro které se rozhodneme vzhledem k jejich náročnosti a objemu dat na mapě.

Budeme moc rádi, pokud informaci o mapě a o iniciativě Czexpats rozšíříte mezi další vědce s dlouhodobou zkušeností ze zahraničí. Také velmi oceníme Vaše komentáře a náměty na vylepšení mapy. Snad Vám mapa bude co nejvíce nápomocná! Sdílejte s námi Vaše příběhy, ve kterých mapa pomohla.

Přejeme Vám příjemné brouzdání mapou a objevování českých vědců v zahraničí!

Tým Czexpats in Science

 

Zdroj: Czexpats in Science