Rádio ZET
Program Rádia ZET (dříve BBC) je postaven primárně na informacích z byznysu a podnikání. Zařazuje také unikátní přehledy zahraničního tisku či rozhovory. Od 1. září 2015 vysílá v pracovní dny od 6:00 do 19:00 a o víkendech od 7:00 do 18:00. V ostatních časech naladíte na jeho frekvencích anglické vysílání BBC World Service.
Evropští komisaři se shodli na tom, že se rozpočet na výzkum, vývoj a inovace nebude v rámci dalšího rámcového programu na léta 2021-2028 snižovat. Naopak budou usilovat o jeho další navyšování. O současný program pro financování výzkumu a inovací Horizont 2020 má však zájem pouze málo českých subjektů. Jejich úspěšnost je také nízká.
Pro akademiky a vědce celosvětově platí fráze publish or perish neboli publikuj nebo zhyň. Na poli základního výzkumu se za vrchol činnosti stále považuje průlomový výzkum a jeho následná publikace v nejlepším oborovém časopise. V Česku sice máme hodně časopisů, ale často nemají mezinárodní přesah.
V pravidlené středeční relaci na Rádiu ZET jsme se tentokrát věnovali výhledu toho, co by se mohlo v oblasti výzkumu a vývoje dít v roce 2018.
Zbývá pouze pár dní do konce roku a nabízí se logicky otázka, jak se loni dařilo výzkumu a vývoji. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz na rádiu Zet bilancuje oblasti týkající se legislativy, financování a personálních změn. Podle jeho slov velká očekávání převážil skromný výsledek.
Nový český premiér Andrej Babiš se postaví do čela Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Šéf hnutí ANO bude chtít především navazovat na program své strany a klást důraz na aplikovaný výzkum. Na základě toho by mělo dojít k zajištění a zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. Nejen o tom v pravidelném středečním okénku portálu Vědavýzkum.cz na Rádiu ZET.