Technologické centrum AV ČR
Technologické centrum AV ČR vzniklo v roce 1994 a dnes je významným národním pracovištěm pro výzkumnou a inovační infrastrukturu. Provádí orientovaný výzkum v oblasti vědy, technologií a inovací a je zdrojem aktuálních informací o evropském výzkumu, vývoji a inovacích.
Technologickém centrum se dlouhodobě věnuje analýzám výzkumné politiky a připravuje podklady pro strategické rozhodování subjektů zodpovědných za výzkum a inovace v ČR. Aby aktivně přispělo do diskuse o aktuálních tématech politiky výzkumu a inovací v ČR, začalo vydávat stručné zprávy, tzv. „policy briefs“, které upozorní na dílčí nedostatky v systému výzkumu a inovací a navrhnou konkrétní kroky k jejich odstranění.
Technologické centrum AV ČR připravilo analýzu účasti tuzemských podniků v rámcových programech. Tentokrát se zaměřilo na porovnání podniků na základě odvětvové struktury, počtu zaměstnanců, ročního obratu a v neposlední řadě také na geografickou dimenzi, respektive na to zda se jednotlivé ukazatele mění v závislosti na kraji, ve kterém podnik sídlí.
Rámcové programy pro výzkum a inovace se dlouhodobě těší značnému zájmu vědecké komunity. Platí to i pro právě probíhající program Horizont Evropa. Analýza aktuálních dat z dílny Technologického centra AV ČR ukazuje, že odhodlání výzkumných týmů a jednotlivců účastnit se mezinárodního výzkumu značně převyšuje možnosti tohoto rámcového programu.
Technologické centrum AV ČR připravilo další analýzu dat z rámcového programu Horizont Evropa. Podle ní souvisí úspěšnost zemí EU v tomto programu s jejich inovační výkonností nebo s jejich mírou účasti v „nevýzkumných a neinovačních“ typech projektů. Jak přesně se tyto indikátory do úspěšnosti promítají?
Národní informační centrum pro evropský výzkum Technologického centra AV ČR připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Dočtete se také o informační kampani k výzvám roku 2023, jak se stát hodnotitelem projektů Horizont Evropa a mnoho dalšího.
Technologické centrum AV ČR přináší další díl pravidelného přehledu svých současných aktivit. Přečtěte si o konferenci na téma bezpečnostní výzkum v kyberprostoru, o novém podcastu či o tom, jak Technologické centrum AV ČR pomáhá růst i soukromým firmám.
Technologické centrum AV ČR přináší další díl ze série analýz účasti zemí na rámcových programech Evropské unie. Tento článek se zaměřuje na aktivitu většiny států EU v současném programu Horizont Evropa v porovnání se dvěma předchozími rámcovými programy.
Národní informační centrum pro evropský výzkum (NICER) Technologického centra AV ČR připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů Evropské unie – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o výsledcích výzev v klastru 2 Kultura, kreativita a inkluzivní společnost nebo o plánovaných podzimních akcích.
Ve výzvě pro Kulturu, kreativitu a inkluzivní společnost HORIZON-CL2-2022, která byla v pořadí druhou výzvou během programu Horizont Evropa a měla uzávěrku 20. dubna 2022, bylo předloženo celkem 745 projektů a z nich 84 vybráno k financování. Podívejte se také na přehled počtů projektů v jednotlivých oblastech výzkumu.
Dobré proporce, ale nízká intenzita. V těchto základních obrysech shrnuje analýza Technologického centra AV ČR situaci na poli české výzkumné mobility v rámci stipendií MSCA. Apeluje také na celkové zvýšení objemu mezinárodní mobility při udržení efektivního poměru přílivu a odlivu mozků z České republiky.
Technologické centrum AV ČR připravilo analýzu, která srovnává účast v programu Horizont Evropa jak na úrovni vnitrostátních regionů, tak na úrovni střední Evropy a celé EU. Kolik subjektů se na území Česka účastní evropského programu? A jak si v tom vedou v porovnání s ostatními zeměmi?