Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Experimentální onkolog Václav Šeda z výzkumné skupiny Marka Mráze získal Cenu Ligy proti rakovině za soubor prací věnovaných tematice leukémií a jejich terapií. Cenu si převzal na slavnostním předávání v pražském Karolinu při příležitosti slavnostního vánočního koncertu.

20221207VaclavSeda

Václav Šeda vystudoval Experimentální biologii živočichů a imunologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (MU). Od roku 2014 působí jako juniorní výzkumný pracovník na Středoevropském technologickém institutu CEITEC ve výzkumné skupině Marka Mráze. V roce 2021 úspěšně dokončil doktorské studium Experimentální onkologie a nádorové biologie na Lékařské fakultě MU a CEITEC MU. 

Na svém kontě má rok po absolvování doktorského studia již 9 impaktovaných publikací, 284 citací a jednu patentovou přihlášku. V roce 2021 získal ocenění za nejlepší prezentaci na mezinárodním workshopu CLL pro mladé výzkumné pracovníky v Krakově. V roce 2022 mu bylo uděleno ocenění Purkyňova nadačního fondu za nejlepší publikaci v interním oboru. Nyní získal také Cenu Ligy proti rakovině, a to za soubor prací věnovaných tematice leukémií. 

Právě chronická lymfocytární leukémie (CLL) je nejčastějším leukemickým onemocněním dospělých na západní polokouli. Navzdory variabilnímu klinickému průběhu jde o poměrně dynamickou malignitu, u které se každý den zmnoží 0,1 – 1 % buněčné populace. Indukce proliferace CLL buněk se však neděje zcela nahodile v periferní krvi, ale jde o relativně složitě regulovaný proces lokalizovaný do specifických míst lymfatických tkání. 

Publikace Václava Šedy a jeho kolegů z roku 2021 objasňují doposud neznámý mechanismus, kterým CLL buňky regulují svou migraci do mikroprostředí imunitních orgánů, a kterým zároveň balancují své přežití v periferní krvi. V práci je také ukázáno, že stejný mechanismus používají buňky jako adaptaci na cílenou terapii, tzv. BCR inhibitory např. ibrutinibem. Vzhledem k zajímavým klinickým důsledkům tohoto objevu byly ve spolupráci s lékařskými chemiky vyvinuty a testovány první známé inhibitory GAB1, které jsou schopny potlačit migraci CLL buněk, jejich přežívání i adaptaci na BCR inhibitory. Na využití těchto GAB1 inhibitorů v hematologických malignitách byla podána mezinárodní patentová přihláška.

Více informací k odborné práci Václava Šedy naleznete zde.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: CEITEC

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CEITEC
Kategorie: Z domova