Vědecká vydavatelství pod tlakem: Konec éry neomezených zisků?
Vydavatelství Springer Nature, majitel renomovaného vědeckého časopisu Nature, se možná ocitá v nelehké situaci, když se jeho zaměstnanci rozhodli podniknout kroky k ochraně svých mezd. Navržené minimální navýšení vyústilo ve spor, který by mohl vést k historické stávce.
- Základní údaje
- Ondřej Havelka
UJEP založila Institut kosmického výzkumu Jaroslava Sýkory
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Osmiletá mezinárodní činnost v oblasti kosmického výzkumu byla 11. května 2024 na ústecké univerzitě zúročena založením historicky prvního českého vědecko-výzkumného pracoviště zaměřeného na oblast vesmíru. Kromě kosmického výzkumu a s ním spojených aktivit se obecně specializuje na fungování člověka a malých sociálních skupin v širokém spektru exponovaných profesí.
- Základní údaje
- Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
- Z domova
Středoškolská odborná činnost neboli SOČ – brána do světa vědy
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
Středoškolská odborná činnost má v České republice dlouhou historii. Každoročně se jí účastní více než tisíc studentů a studentek středních škol a na jejím zajištění se podílí obrovské množství lidí. Nejlepší řešitelé vědeckých projektů se pravidelně úspěšně účastní mezinárodních soutěží. Přesto není státem dostatečně finančně podporovaná.
- Základní údaje
- Vědavýzkum.cz
- Z domova
Pavel Zahradníček: O ClimRisk mají zájem všichni, kdo musí investice podrobit klimatickému prověřování
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
Je několik ústavů AV ČR, které se nebojí své výstupy ukázat jak veřejnosti, tak i potenciálním komerčním partnerům. Mezi ně patří i Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, který provozuje několik webů s údaji o suchu, požárech, či o klimatické změně. Jejich posledně realizovaný web ClimRisk ocení hlavně ti, kteří potřebují zjistit, jak může jejich investici ohrozit klimatická změna.
- Základní údaje
- Vědavýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Martina Pokorná: Kdo chce měnit systém, musí být trpělivý
- Autor článku: ano
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
Má doktorát z biomolekulární chemie, vedla GA ČR juniorský grant, ale život ji nakonec zavál do managementu vědy. Již 12 let působí jako zástupkyně ředitele CEITEC a vedoucí administrativy. Věří, že v CEITEC jdou příkladem a ukazují, jak by měla spolupráce mezi vědci a administrativou vypadat.
- Základní údaje
- Vědavýzkum.cz
- Rozhovory a profily
TC Praha: Pozvánky na konferenci, summit i workshopy, výzvy a novinky na webu
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nový měsíční přehled novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o nové sekci webu týkající se FP10 nebo o úspěšných českých koordinátorech v projektu Cure4Aqua.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Technologické centrum Praha
Jiří Danihlík: Chtěl jsem zachránit včely
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
Na Univerzitě Palackého v Olomouci se Jiří Danihlík celou svoji studijní i vědeckou kariéru věnuje včele medonosné. Jak se ke včelám dostal, jaká úskalí přináší jejich studium a jaký dopad budou mít letošní výkyvy počasí na populaci včely medonosné? Ptali jsme se v rozhovoru, který vznikl u příležitosti Světového dne včel, který připadá na 20. května.
- Základní údaje
- Vědavýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Martin Vrňata: SenDiSo transformuje průmysl a zdravotnictví skrze inovativní senzory
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Martin Vrňata byl jmenován profesorem oboru „Měřicí technika“ v roce 2017 na FEL ČVUT. Na VŠCHT Praha na Ústavu fyziky a měřicí techniky vede výzkumnou skupinu „Senzory“, která se zabývá teoretickým i aplikovaným výzkumem senzorů určených pro detekci plynů.
- Základní údaje
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
- Rozhovory a profily
Vladislav Bureš: Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě
- Autor článku: ne
- Zdroj: Technická univerzita v Liberci
Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson, prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi s přežitím v extrémních podmínkách byli v týmu letošní expedice brněnské Masarykovy univerzity na Nelsonův ostrov.
- Základní údaje
- Technická univerzita v Liberci
- Rozhovory a profily
Příjem bílkovin matky během těhotenství může ovlivnit vývoj obličeje novorozence
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC VUT
Výzkumný tým z CEITEC VUT pod vedením Markéty Kaiser se zapojil do mezinárodní studie, jejímž úkolem bylo zkoumat vliv přímu bílkovin na plod během těhotenství. Studie probíhala na myších, respektive myších embryích. Díky možnostem zobrazení, které nabízí počítačová tomografie v CT Labu CEITEC, se podařilo vytvořit názorné 3D modely chrupavčité tkáně, které jasně ukázaly rozdíly mezi embryi myší s rozdílným příjmem bílkovin.
- Základní údaje
- CEITEC VUT
- Z domova
Strana 47 z 664