facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Výzvy sedmé pětiletky splníme za čtyři roky

19. 4. 2019
Výzvy sedmé pětiletky splníme za čtyři roky

... tedy pardon, Výzvy inovační strategie přijímáme. Dalibor Štys reaguje na rozhovor, v němž místopředseda Akademie věd ČR Zdeněk Havlas popisuje klady a zápory nové Inovační strategie ČR na léta 2019 - 2030.

….Nástroje jsme rozdělili do několika oblastí… Budeme muset zvednout rukavici, přijmout výzvu nové strategie…“, uvádí Zdeněk Havlas. I když odhlédneme od slovníku, který jsme slýchali v časech minulých, sebevědomý místopředseda vědecké instituce, která si připisuje tradici už bezmála 250 let, by premiérovi vlády snad měl odpovědět: „Pane premiére, naše instituce sdružuje nejlepší světové vědce vybírané v mezinárodních konkursech. Těžko jim mohu určovat, co mají zkoumat. Jejich úkolem je především prohlubovat poznání a šířit je, zejména mezi nejlepší postgraduální studenty a veřejnost. Pokud budete potřebovat radu nebo oponenturu Vašich záměrů, jsou Vám naši vědci k dispozici.“ Ale to jsem se zasnil a v myšlenkách se octl vzdušnou čarou 170 km jihozápadozápadně od našeho ústavu … Jenže svobodný, politicky neovlivněný, základní výzkum byl přece tím ideálním (nebo ideologickým?) důvodem proč Akademii věd zachovat. Nebo se pletu a fakticky to bylo něco jiného? To by ovšem nesměli nejvýznamnější akademičtí funkcionáři být rovnou v radě, která na ně ten bič plete.

Není naděje, že by funkcionářský newspeak časem vyhynul. Koneckonců mnoho ústavů AV ČR má dnes nové ředitele a u mnohých z nich je možné se doklikat životopisu. Tak může každý sám usoudit, kolik z nich se může hrdě postavit odpovídajícímu partneru ze společnosti Maxe Plancka, ale i třeba tomu Thomasu Heinzigerovi z IST, který už posledních deset let jen funkcionaří. Není to jen newspeak, je to druh myšlení, spasitelského syndromu, který člověku umožní se léta jen hrbit, hlídat si své místo a mít za cíl postup v hierarchii a sezení v komisích.

Politici, prosím, zbavte nás naší vnitroakademické demokracie. Bavte se přímo s těmi nejlepšími vědci, s těmi, kdo něco dělají (principle doers), a ne s institucemi a jejich představiteli. Instituce změňte, rekonkurzujte, koho si na konkurs pozvat je možné zjistit například analýzou primárních biblometrických dat.  Co je základem daného oboru vám jistě rádi poradí jeho přední představitelé v sousedních zemích. Udělejte to, prosím, v zájmu všeho českého lidu. Doba, za níž je možné dosáhnout radikálního zlepšení, je asi 6 let, to je i ve výhledu středně sebevědomé politické strany. Ta doba již od sametové revoluce proběhla pětkrát. Marně.

 

Autor: Dalibor Štys