1. Méně práce, více štěstí
Pracovat méně hodin je podle nového výzkumu publikovaného v Health Economics Review spojeno s vyšší životní spokojeností. Více zde.
2. Voda pomáhá
Studie zjistila, že dospělí, kteří jsou dobře hydratovaní, se zdají být zdravější, trpí méně chronickými onemocněními, plicními onemocněními, jsou srdeční a žijí déle než ti, kteří dostatek tekutin nepřijímají. Více zde.
3. Touha po dětech zůstává
Klesající porodnost v USA není způsobena menší touhou mít děti – mladí Američané nezměnili už desítky let počet dětí, které zamýšlejí mít, uvádí studie. Obavy mladých lidí o budoucnost však mohou rodičovství oddalovat. Více zde.
4. Problémy s těhotenstvím
Studie zjistila, že potrat může být spojen s nižším dlouhodobým psychickým strádáním ve srovnání s adopcí i nechtěným porodem. Více zde.
5. Dělníci méně revoltují
Dělníci v posledních desetiletích méně často stávkují, protože se častěji zadlužují a obávají se ztráty zaměstnání. Studie zkoumala případy v Japonsku, Koreji, Švédsku, Spojených státech a Spojeném království v období 1970–2018. Více zde.
6. Abstinence pomáhá
Studie ukazuje, že 63 % těžkých alkoholiků vykazuje významné kognitivní zlepšení do 18 dnů po abstinenci. Více zde.
7. Sociální samodiagnostika
Samodiagnostika různých stavů včetně úzkosti, deprese, poruch příjmu potravy, autismu a stavů souvisejících s genderovou identitou byla významně spojena s platformami sociálních médií. Více zde.
8. Izolace je globálním problémem
Přibývá důkazů, že extrémní sociální izolace (fenomén hikikomori) je globálním fenoménem. Více zde.
9. Americké volby vedou k depresi
Studie naznačuje, že volby ve Spojených státech amerických v roce 2020 vedly ke zvýšené úzkosti a depresi napříč politickým spektrem. Více zde.
10. ADHD a také...
Diagnóza ADHD výrazněji předjímá zhoršení duševního zdraví u dospělých, než je tomu ve srovnání s autismem. Dospělí s vysokou úrovní příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) mají větší pravděpodobnost, že budou pociťovat úzkost a depresi než dospělí s vysokou úrovní autistických rysů. Více zde.
Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná. Zájemce proto pro bližší informace odkazujeme na obšírnější články, popř. studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v různých oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.
Analýza je vyhotovena na základě altmetriky (popularity na digitálních sítích), konkrétně nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. Jedná se o popularitu za poslední měsíc (v některých případech mohou být výzkumy starší). Žebříček může být také modifikován a vybrán jiný výzkum.
Pro podrobnější analýzu impaktu na sítích je možno využít software Altmetric.com (altmetrika), jež počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru či v médiích. Zde je např. analytické vyhodnocení prvního výzkumu. Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo přes 1000 uživatelů, kteří mají celkem více než 1 107 000 sledujících.
Analytický přehled byl vyhotoven k 31. 1. 2023.
Autor: Eduard Petiška
Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.