facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za listopad: Theia v Zemi a vliv atraktivity u mužů

30. 11. 2023
Top 10 vědeckých objevů za listopad: Theia v Zemi a vliv atraktivity u mužů

Víte, že lze v Zemi najít zbytky planetky Theia? Jak mužská atraktivita ovlivňuje úspěch? Můžeme výběrem druhu masa a mléka ovlivnit uhlíkovou stopu? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc listopad.

time

Nahradíme letní čas trvalým standardním časem?

1. Standardní čas je lepší

Nové stanovisko Americké akademie spánkové medicíny podporuje nahrazení letního času trvalým standardním časem. Tím, že způsobí, že hodiny lidského těla nejsou v souladu s přírodním prostředím, zvyšuje letní čas rizika pro fyzické zdraví, duševní pohodu a veřejnou bezpečnost.

Více zde.

2. Studentky se rozhodují podle legislativy

Nový výzkum Rajiva Sharmy z University of Portland zjistil, že si studentky častěji vybírají univerzitu nebo vysokou školu ve státech, kde je zachováno právo na potrat a jeho dostupnost.

Více zde.

3. Hraje atraktivita větší roli u mužů?

Studie naznačuje, že atraktivita má větší dopad na socioekonomický úspěch mužů než žen.

Více zde.

4. Planeta v Zemi

Vědci identifikovali zbytky planety pohřbené hluboko v Zemi. Tyto zbytky patří Theii, planetě, která se před 4,5 miliardami let srazila se Zemí, což vedlo ke vzniku našeho Měsíce.

Více zde.

5. Muži umírají dříve

Američtí muži umírají téměř o šest let dříve než ženy. Ve Spojených státech se tento rozdíl již více než deset let prohlubuje. Tento trend je mimo jiné způsoben pandemií covid-19 a epidemií předávkování opioidy.

Více zde.

6. Změna mléka může pomoci

Výzkum ukazuje, že jednoduché substituce, jako je přechod z hovězího masa na kuřecí nebo pití rostlinného mléka místo kravského, by mohly snížit průměrnou uhlíkovou stopu Američanů z potravin o 35 % a zároveň zvýšit kvalitu stravy o 4 – 10 %.

Více zde.

7. Negativní důsledky izolace

V Anglii a Walesu  od roku 1980 neustále roste počet lidí, kteří zemřeli a byli nalezeni až v době, kdy už bylo jejich tělo v rozkladu. Jde o trend spojený s úspornými opatřeními a sociální izolací.

Více zde.

8. Policejní dohled nezvyšuje trestnou činnost

Zvýšený dohled nad policií snižuje pochybení policie, aniž by zvyšoval kriminalitu. Tato zjištění jsou v rozporu s narativy, že větší dohled nad policií vede k nárůstu kriminality v důsledku  omezování policie.

Více zde.

9. Bohatí a chudí mileniálové

Nejchudší mileniálové mají ve věku 35 let méně majetku než jejich protějšky z baby boomu, ale nejbohatší mileniálové mají více. Příjmová nerovnost je řízena zvýšenými ekonomickými výnosy na typické trajektorii střední třídy a klesajícími výnosy na typické trajektorii dělnické třídy.

Více zde.

10. Úmrtnost na spalničky

Úmrtnost na spalničky celosvětově prudce stoupá, což je způsobeno vlnou infekcí mezi neočkovanými dětmi. Úmrtí na spalničky se v roce 2022 celosvětově zvýšilo o 43 % ve srovnání s rokem předchozím, což je důsledkem 18% nárůstu případů spalniček.

Více zde.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.

Články v rubrice Blogy a komentáře nijak neodrážejí názory redakce.


Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit, je uvedeno také hodnocení dle softwaru Altmetric.com (altmetrika), který počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na X či v médiích. V některých případech je žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum. Zde je např. analytické vyhodnocení třetího výzkumu. Z něj je patrné, že jen na X jej sdílelo přes 190 uživatelů, co mají celkem více než 935 000 sledujících.

Přehled zpracován ke dni 26. 11. 2023.