facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za uplynulý týden

24. 5. 2022
Top 10 vědeckých objevů za uplynulý týden

Eduard Petiška ze Sciencecom Agency přináší souhrn deseti vědeckých článků, které za uplynulý týden vzbudily v globálním měřítku na sociálních sítích největší pozornost. Přečtěte si v nejnovější analýze, o které články se jedná.

20220523analytikastock

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků na americké sociální síti Reddit, je uvedeno také hodnocení dle softwaru Altmetric.com (altmetrika), jež počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru či v médiích. Zde je například analytické vyhodnocení nejvýše ohodnoceného výzkumu (viz níže). Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo přes 700 uživatelů, co mají celkem více než 3 600 000 sledujících.

Videohry zvyšují dětem inteligenci

(77 000 upvotů, Altmetrika: 1510)

Vědci zjistili, že děti, které trávily nadprůměrný čas hraním videoher, zvýšily svou inteligenci nad průměr, zatímco sledování televize nebo sociálních sítí nemělo pozitivní ani negativní účinek. Více zde.

Kočky se v každodenním životě učí jména svých přátel

(61 000 upvotů, Altmetrika: 1519)

V nové studii vědci zjistili, že kromě toho, že znají svá vlastní jména, kočky také zřejmě rozpoznávají jména jiných koček, které znají, a mohou také znát jména lidí, kteří žijí ve stejné domácnosti. Více zde.

Vdechujeme mikroplasty

(50 000 upvotů, Altmetrika: 3961)

Mikroplasty byly nalezeny v plicích lidí podstupujících operaci. Nová studie objevila drobné plastové částice, které nejsou větší než sezamová semínka pohřbená v lidských plicích, což naznačuje, že lidé vdechují mikroplasty přetrvávající ve vzduchu. Více zde.

Radši marihuanu než pivo

(45 000 upvotů, Altmetrika: 159)

Konzumace alkoholu, cigaret a dalších látek u mladých dospělých klesla po legalizaci marihuany. Více zde.

Během proti depresi

(45 000 upvotů, Altmetrika: 1484)

Metaanalýza 15 studií o depresi naznačuje významné přínosy pro duševní zdraví plynoucí z fyzické aktivity. Více zde.

Mopsové jsou tak nemocní, že už nejsou psy

(37 000 upvotů, Altmetrika: 314)

Nová studie naznačuje, že mopsíci čelí tak vážným zdravotním problémům, že „již nemohou být považováni za typického psa ze zdravotního hlediska“. Více zde.

I posilovna pomáhá

(30 000 upvotů)

Lidé, kteří bojují se svou váhou a nejsou schopni dělat aerobní cvičení, mohou místo toho navštěvovat posilovnu a stále vidět pozitivní výsledky. Studie totiž zjistila, že resistentní trénink může mít také pozitivní výsledky – ve spojení se snížením příjmu kalorií. Více zde.

Dietou proti ADHD

(24 000 upvotů, Altmetrika: 42)

Dieta hraje klíčovou roli u příznaků ADHD u dětí, to zjistily tři související studie. Zvýšený příjem ovoce a zeleniny a užívání doplňku mikroživin je spojené se snížením příznaků. Potravinová nedostatečnost je spojená se závažnějšími příznaky. Více zde.

Pravěcí lidé v jihovýchodní Asii

(22 000 upvotů, Altmetrika: 330)

Starověký zub naznačuje, že se Denisované odvážili daleko za Sibiř. Zkamenělý zub objevený v jeskyni na severu Laosu mohl patřit mladé denisovanské dívce, která zemřela před 164 000 až 131 000 lety. Pokud by se to potvrdilo, byl by to první fosilní důkaz, že Denisovani žili v JV Asii. Více zde.

Pozor na antibiotika

(20 000 upvotů, Altmetrika: 346)

Antibiotika mohou vést k život ohrožující plísňové infekci kvůli narušení střevního mikrobiomu. Dlouhodobá expozice antibiotik podporuje úmrtnost po systémové plísňové infekci tím, že řídí dysfunkci lymfocytů a systémový únik komenzálních bakterií. Více zde.

 

Autor: Eduard Petiška


Přečtěte si také rozhovor s Eduardem Petiškou a Tomášem Gavlasem, zakladateli agentury Sciencecom Agency. S nimi jsme hovořili o tom, jak by měla vypadat komunikační strategie u moderních vědeckých institucí a proč by se vědci měli snažit šířit výsledky své práce. Podívejte se také na analýzu deseti nejčtenějších vědeckých článků za rok 2021.