Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Autor: Blogger

Má se jednat o Teslu mezi elektroboardy. O firmě XTND psali už ve Forbes, na crowdfundingové platformě kickstarter.com „vyrejzovali“ během letošního června skoro osm miliónů korun.

Založili ji Mirek a Dan, dva mladí lidé z Ostravy, kteří se dali před více než třemi lety dohromady na VŠB v rámci akceleračního programu Green Light na podporu start-ups.

 

Na začátku 2014

Na začátku roku 2014

O třetí roli univerzit se nezřídka vede polemika. Třetí role dle některých odvádí univerzity od toho hlavního: učit a dělat (nezávislý) výzkum. Položme si ale otázku, za jakých jiných podmínek, tj. na kterém vhodnějším místě, se mohli ve správný okamžik společně potkat: 1. technicky nadaný Dan, úspěšně končící student Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství, který si ve svém sklepě vytvořil první prototyp vlastního elektroboardu; 2. marketingově orientovaný Mirek, který měl jinou podnikatelskou ideu, avšak dal přednost spojit s Danem a jeho nápadem; 3. vzdělávací (akcelerační) program, jehož cílem je udělat z nápadu firmu s platícími zákazníky a propojit účastníky na možné investory, experty v oboru či jiné možné budoucí (obchodní) partnery.

Odpovědí může být, že od toho jsou tady různé soukromé inkubátory, Huby apod. stojící mimo univerzitní prostředí. OK, tyto organizace určitě mají ve „start-up ekosystému“ svoje místo (a v našem případě právě následně jedna z nich, konkrétně Impact Hub Ostrava sehrál klíčovou úlohu), ale není možné se na to podívat také z druhé strany? Nemohou být tyto nápady, které chtějí mladí lidé realizovat, naopak hybatelem zkvalitňování prostředí (a tedy i výuky a výzkumu) na vysokých školách?

Karbonový elektroboard XTND má dojezd až 20 km, maximální rychlost až 45 km/hod, vychytaný design, váží 3 kg, plné dobití je do hodiny, kola si zamknete přes váš smartphone atd. To je přece celá řada technologicko-inovačních výzev, na kterých půjde „fárat“ ještě řadu let! Navíc v okamžiku, kdy univerzity stále více usilují o získání a udržení si těch talentovaných či alespoň pro věc zaujatých studentů, by přece byla velká škoda, pokud by se právě tito studenti měli plně realizovat mimo univerzitu. Proč by si tito studenti nemohli – byť každý z nich na jiném úkolu – udělat své závěrečné práce na svém start-up projektu?

 

Aktuálně

 

Autor: Martin Duda

Kategorie: Martin Duda