Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Autor: Blogger

Kybernetici a informatici z pražského ČVUT se blýskli v USA, kde získali třetí místo a prémii 4,7 milionu korun v soutěži multirobotických záchranných týmů. Klání v opuštěném dole pořádala taji obestřená DARPA, tedy výzkumná odnož americké armády.

Někde hluboko v dole leží pár desítek poházených věcí: batoh, telefon, hasicí přístroj i další části výbavy fiktivní ztracené výpravy... Úkolem robotů je co nejrychleji podzemní oblast zmapovat a věci najít.

„Před důl byly vysazeny jednotlivé týmy, načež pak pořadatelé zmáčkli stopky a běžel čas – 60 minut na misi,“ vylíčil Lidovým novinám Tomáš Svoboda, vedoucí českého týmu CTU-CRAS z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT).

Čeští robotici si v Pittsburghu vedli výtečně a obsadili bronzovou příčku z jedenácti účastníků soutěže DARPA Subterranean Challenge Tunnel Circuit. Zmíněná DARPA je tak trochu tajuplnou odnoží americké armády, která vymýšlí a financuje přelomový výzkum v oblasti materiálů, IT, technologií, letectví, ale i zbraňových systémů. Češi byli nejlepší v kategorii družstev, která zatím nebyla financována z těchto amerických zdrojů. „Některé zaskočilo, že nepodporovaný tým jezdí tak dobře,“ řekl Svoboda, šéf pražské katedry kybernetiky.

S létajícími i chodícími roboty

Ve vícekolové soutěži, jež skončí až na podzim 2021, jde o přípravu a vedení robotů, které se samy (autonomně) zhostí úkolu v náročných podzemních podmínkách. První kolo – důlní tunely – se uskutečnilo minulý týden a simulovalo hledání zavalených horníků v dole postiženém přírodní katastrofou či průmyslovou havárií.

Vědci z ČVUT nasadili dva pásové terénní roboty, jeden pozemní kolový stroj, dva létající drony a dva šestinohé roboty. Během mise s nimi mohl komunikovat jen jediný lidský operátor, nicméně na úspěchu ČVUT se podílelo asi patnáct lidí včetně studentů. První část vyhrál tým s názvem Explorer, na němž se podílí několik desítek inženýrů z prestižní techniky Carnegie Mellon a též z Oregonské státní univerzity.

Češi zdatně sekundovali dalším skvadrám, které vyvíjejí robotici z Massachusetts Institute of Technology či z ETH Curych, za což získali odměnu 200 tisíc dolarů (tedy 4.7 milionu korun). Podle docenta Svobody půjde část peněz na odměny a na další vývoj.

„Získané poznatky mají být primárně využity pro záchranářské či hasičské operace,“ tvrdí Timothy Chung, programový manažer klání s visačkou DARPA. Podobná soutěž v minulosti napomohla třeba rozvoji vozidel bez řidičů.

České nápady i pro firmy?

„Současná soutěž může způsobit průlom v používání robotů při záchranných operacích, kde byly nasazovány zatím spíše sporadicky v režimu ručního řízení na dálku,“ míní Tomáš Krajník z Centra umělé inteligence katedry počítačů při FEL ČVUT. Podle dalších členů týmu byly klíčem k úspěchu terénní roboty, které dobře prozkoumávaly terén, vytvořily bezdrátovou síť a odesílaly přesné údaje a lokalizaci.

„Významným úspěchem též bylo, že naše drony dokázaly v dole autonomně letět přes 200 metrů... a rovněž se samy vrátily na povrch. V konkurenci týmů a firem, které se na tuto úlohu specializují, a s ohledem na podmínky reálného dolu to je cenný výsledek,“ uvedl Martin Saska ze skupiny multirobotických systémů. Otestované know-how chce fakultní tým nabídnout českým firmám.

Prestižní soutěž však pokračuje dál. Již příští rok v únoru čeká na družstva další etapa: mise v městském podzemí, kde Češi cítí – díky zkušenostem z tréninku – slušné šance na dobrý výsledek. V srpnu 2020 vlétnou drony a roboti do otevřenějších jeskynních prostor s extrémně náročným terénem. A finále, jež patrně zkombinuje řadu prostředí a úkolů, čeká vědce v srpnu 2021.

 

Autor: Martin Rychlík

Článek vyšel 27. 8. 2019 v Lidových novinách.

Kategorie: Martin Rychlík