Manlio Vinciguerra pochází ze Sicílie. Ještě nedávno působil na špičkové University College London (UCL), od loňska však bádá ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Tam vzniklo středisko ICRC, jež se zaměřuje na výzkum podstaty nemocí srdce či nervové soustavy.
Ital se stovkou studií a třemi tisíci citací vede tým, na nějž dalo ministerstvo školství 178 milionů korun po dobu šesti let. „V projektu Magnet hledáme molekulární příčiny stárnutí, což je univerzální problém. Naším cílem není, jak si lidé myslívají, prodlužovat lidem život, ale prodloužit zdravé období života, zlepšit jej,“ řekl Lidovým novinám loni Vinciguerra. Díky této práci by mohly vzniknout i nové léčivé látky proti srdečním příhodám nebo nemocem seniorů.
Doktor Vinciguerra ale není jediným italským vědcem, který zakotvil pod Špilberkem. Na úterní konferenci, již spolupořádala italská ambasáda a centrum ICRC, zazněla i další jména. „Celkem u nás působí osmnáct italských vědců a doktorandů,“ sdělil Lidovým novinám René Samek, ředitel ICRC pro mezinárodní spolupráci. Vzhledem k tomu, že v ČR trvale pracují asi tři desítky italských badatelů, patří Brno a jeho biomedicínské středisko k největším zaměstnavatelům italských výzkumníků.
Deset žen, osm mužů v ICRC
A hlavně Italek. Vedoucí animálního centra ICRC, jež má mezi modelovými zvířaty pro kardio- a neurovýzkum vepře, ovce, myši i potkany, je Viola Galligioniová, členka širšího vedení střediska.
Kromě ní na výzkumné klinice působí ještě devět dam: například Stefania Pagliariová, Valentina Lacovichová nebo Oriana Lo Reová. Jejich kolegyně, Fabiana Martinová, byla loni oceněna jako vynikající doktorandka Masarykovy univerzity. Jejím školitelem je další z Italů, který stejně jako Vinciguerra a Galligioniová vede celou výzkumnou skupinu. Giancarlo Forte se zabývá kardiovaskulárními systémy a mechanobiologií. S kolegy publikoval i v prestižních časopisech, jako jsou Nature Communications či ACS Nano.
Celkově se „naši“ Italové za poslední tři roky podíleli na více než padesáti vědeckých studiích. „Od roku 2016 získali pro výzkumné centrum ICRC granty v celkové výši přes 200 milionů korun a italští doktorandi jsou opakovaně hodnoceni mezi nejlepšími studenty,“ uvedla Galligioniová.
„Italská ambasáda odhaduje počet Italů, kteří v Česku žijí a pracují, zhruba na 6000,“ doplnil italský velvyslanec Aldo Amati s tím, že italská vláda se snaží o zaplacení dalšího lektora italštiny na Masarykově univerzitě.
„Brno je velké asi jako moje Katánie; je tu bezpečno, dobrá doprava a lidé se umějí bavit,“ pochvaloval si Vinciguerra. Ale něco mu přesto chybí. Na českou verzi pizzy si jen stěží zvyká. Se smíchem říkal: „Ne, to fakt není pizza!“
Autor: Martin Rychlík
Článek byl publikován 19. 4. 2018 v Lidových novinách.
O italských vědcích, kteří působí v ČR, čtěte také v článku Jindřicha Gintnera.