Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Kolem otázky, "zda si na sebe věda může vydělat", se točila debata, kterou organizovaly na konci května Lidové noviny. Správné nastavení systému hodnocení kvality a přerozdělování financí je klíčové, shodli se účastníci. Veřejnost se totiž stále více zajímá, kam a pro jaký účel jsou veřejné prostředky vynakládány. Portál Vědavýzkum.cz byl partnerem této akce - moderování se ujal Aleš Vlk.

V Česku je každoročně do výzkumu a vývoje investováno přes 80 miliard korun. Podle Martina Fuska, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, je v českém systému VaV peněz relativní dostatek. Problém je podle něj s jejich efektivním využitím.

Prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák upozorňuje, že současný rozpočet na výzkum je z výrazné části tvořen z evropských fondů a po jejich skončení může nastat výrazný propad.

Martin Bunček z Technologické agentury ČR k tomu dodává, že je potřeba se na peníze v systému dívat jako na investice, nikoliv pouze jako na náklady.

Diskutující se zabývali jak společenskou rolí vědy a významem základního výzkumu, tak také podporou výzkumu a inovací ve firmách či vlivem prostředí a jeho stability. Sestřih nejzajímavějších částí debaty můžete shlédnout zde:

 

https://www.youtube.com/watch?v=00cyn2N9Q5A&t=2s

 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz