Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme deset nejčtenějších článků v daném měsíci v roce 2024. Přečtěte si, co vás nejvíce zaujalo v dubnu 2024.
1. Polemika o periodicitě hodnocení vědy
Na redakci portálu Vědavýzkum.cz se obrátili autoři petice, která vyzývá k zachování pravidelné roční periodicity hodnocení vybraných výstupů podle Modulu 1 Metodiky 2017+ s prosbou o zveřejnění. O vyjádření jsme požádali nejen autory petice, ale i další odborníky. Přinášíme vám jejich názory.
Názory respondentů si přečtěte zde.
2. TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků za březen
Proč se streamerky pornifikují a písně se mění v jednodušší, opakující se, naštvané texty? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích.
Kompletní přehled najdete zde.
3. René Samek: Biotechnologický startup ze Starbucksu nevybudujete
Čtenáře portálu zaujal seriál o vědeckotechnických parcích v ČR. Někteří se dotazovali, jak jsme představené vědeckotechnické parky vybírali. Výběr jsme konzultovali se zástupci Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. O tématu vědeckotechnických parků a inovačních infrastruktur vám nyní přinášíme rozhovor s René Samkem, ředitelem Odboru inovací v CzechInvestu a autorem publikace Metodika rozvoje inovačních infastruktur v ČR.
Celý rozhovor je k dispozici zde.
4. Expedice za zatměním 2024: Od Mexika po Arkansas
Slova „vzácný přírodní úkaz“ ani zdaleka nevystihují atmosféru, která panuje při úplném zatmění Slunce. Když se celý sluneční kotouč na pár minut schová za Měsíc, svět se zešeří a při pohledu na oblohu nastává několikaminutová dechberoucí podívaná. Při ní Slunce pozorovateli odhalí svoji sluneční korónu, která je během zatmění viditelná pouhým okem. Letos jde pás měsíčního stínu přes Severní Ameriku a úplné zatmění zde nastane už v pondělí 8. dubna 2024.
Zápisky z expedice týmu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně si přečtěte zde.
5. Daniel Münich: Sonda do Ševčíkova království
Akreditační úřad zbavil neslavně slavnou Národohospodářskou fakultu (NF) Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) možnosti navrhovat profesory v oboru ekonomie. Jedním z klíčových oficiálních důvodů zřejmě bude nedostatečná publikační činnost akademiků fakulty.
Další z úspěšných blogů Daniela Münicha si přečtěte zde.
6. Co opravdu dělá ministryně pro vědu, výzkum a inovace?
Tímto článkem reaguji na nedávné mediální příspěvky, které říkají, že mě není dost vidět. Byť pravidelně komunikuji novinky / priority mého úřadu na sociálních sítích a webových stránkách, chtěla bych shrnout svou dosavadní práci v rámci této vlády. Za ty dva roky je toho opravdu hodně.
Celou obhajobu bývalé ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové čtěte zde.
7. Daniel Münich: Hodnocení 1x za 5 let. Opravdu?
Na každoroční konferenci k Metodice hodnocení výzkumných organizací byly kromě jiného představeny kontury zamýšlených úprav hodnocení. Vyvolalo to velkou pozornost akademiků a teď proti tomu dokonce vznikla petice. V principu s peticí souzním. V reakci na ni se díky portálu Vědavýzkum.cz rozběhla užitečná diskuse.
Další z úspěšných blogů Daniela Münicha si přečtěte zde.
8. Expedice za zatměním 2024: Čekání na zázrak
Úplné zatmění Slunce nad Severní Amerikou se blíží. Pro řadu lidí je 8. duben příležitost vidět tento unikátní přírodní úkaz na vlastní oči, pro jiné je to hlavně šance na slušný výdělek. Pro mezinárodní vědecký tým z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a Astronomického institutu Havajské univerzity jde o příležitost získat další cenná data při pozorování sluneční koróny. Nebude to ale jednoduché, někdy stávkuje technika, jindy selže doprava, a počasí hrozí celou akci zhatit. Jak expedice pokračuje, se dočtete v dalších zápiscích z cest.
Další díl zápisků z expedice týmu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně si přečtěte zde.
9. Ivana Češková: Vybudovat science centra je menší problém, než je provozovat
Česká asociace science center sdružuje sedm různých institucí, planetárií a science center v šesti městech po celé České republice. V rozhovoru s Ivanou Češkovou, ředitelkou České asociace science center, jsme se bavily o jejich významu v neformálním vzdělávání, potížích s financováním, které brání dalšímu rozvoji, i o centrech, která byste neměli v Evropě minout.
Celý rozhovor je k dispozici zde.
10. Vědeckotechnické parky: Ostrava a Plzeň. A co Praha?
V úvodním článku k tématu vědeckotechnických parků jsme popsali, co by měl park splňovat, aby byl dlouhodobě udržitelný a plnil roli, kterou si pod tímto označením představujeme – tedy umožňoval propojení univerzit, výzkumných ústavů a firem, a tím napomáhal vzniku a rozvoji inovačně založených firem a umožnil přenos zkušeností mezi akademickou a firemní sférou. Nyní představíme park v Ostravě a v Plzni.
Celý text si přečtěte zde.
Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024.
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz