Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Komplikované a dramatické politické zvraty okolo brexitu vyvolávají nejistotu i ohledně zapojení Velké Británie v oblasti mezinárodní vědecké spolupráce. Zástupci Velké Británie nyní žádají, aby nový rámcový program Horizont Europe zůstal příznivý a otevřený i pro přidružené země.

Osudy výzkumu a vývoje ve Velké Británii jsou úzce spojeny s konečným výsledkem brexitu. Otázka participace Velké Británie na evropských programech podpory zůstává nejasná. Jedním z důvodů je i to, že britská vláda zatím nezveřejnila žádné bližší informace o možné budoucí spolupráci z obavy z narušení vyjednávání o konečné podobě brexitu.

V jednom z mála oficiálních vyjádření řekl na začátku dubna James Younger, mluvčí Department for Education v záležitostech terciárního vzdělávání, že užitek a výhody, které s sebou přidružené země přináší do evropského rámcového programu, musí být oceněny a přivítány. Jeho prohlášení lze tak číst i jako reakci na varování některých evropských zemí, které odmítají, aby si Velká Británie mohla vybírat do jakých částí nového rámcového programu by se mohla zapojit. Všechno nebo nic, zní tak od některých evropských zástupců.

Younger při té příležitosti také uvedl, že Británie je přesvědčena, že evropská spolupráce s přidruženými zeměmi by měla pokračovat v partnerském duchu a Evropa by se svými partnery neměla zacházet jako s konkurenty. Znovu také potvrdil odhodlání Velké Británie pokračovat v úzké spolupráci s evropskými zeměmi v oblasti výzkumu. Jakou by tato spolupráce měla mít nakonec podobu je ovšem stále ve hvězdách.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Research, ScienceBusiness (1, 2)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí