Americký prezident Donald Trump je v úřadu již přes rok a z analýz vyplývá, že oblast vědy a výzkumu pro něho zatím není prioritou. Místo prezidentského poradce pro oblast VaV je stále neobsazené a úřadující prezident si až na poslední chvíli rozmyslel výrazné škrty v návrhu rozpočtu na rok 2019. Vědci se tedy musí spoléhat na kongres.
V únoru předložil Donald Trump svůj návrh rozpočtu na rok 2019, jehož finální verze není takovou katastrofou pro oblast VaV, jakou mohla být. Předtím, než kongres schválil vyšší limity pro rozpočet na další rok, měl americký prezident v plánu škrty, které by znamenaly pokles prostředků určených pro VaV o více než 20 %. Vládní agentura National Science Fundation měla dokonce obdržet částku menší o 29 %.
I přes tuto změnu, která přišla jen pár dní před finálním uveřejněním návrhu a ochránila před navrhovanými škrty především základní výzkum, je z dokumentu jasné, do kterých oblastí není dle Trumpa za potřebí tolik investovat. Je to především energetický výzkum a ochrana životního prostředí, proti kterým otevřeně bojuje od doby, kdy nastoupil do úřadu. Donald Trump tak pokračuje v nastoleném směru své politiky. Porovnání nejnovějšího návrhu rozpočtu s rokem 2017 (viz graf) ukazuje preference Bílého domu jasně. Americkým vědcům nyní nezbývá nic jiného než vzhlížet ke kongresu, který tradičně oblast VaV podporuje.
Zdroj: American Association for The Advancement of Science
Dalším trnem v oku vědecké komunity v USA je neochota prezidenta Trumpa obsazovat vědecké poradní výbory, a především rekordně dlouhé čekání na hlavního vědeckého prezidentského poradce. Počet členů v celkem 73 výborech klesl oproti roku 2016 o 14 %. I setkání zmíněných výborů nejsou tak hojná, jako tomu bylo v minulosti. Téměř dvě třetiny z nich se schází dokonce méně, než jim určují jejich vlastní stanovy. Celá studie monitorující situaci je dostupná zde.
V období, kdy nejen Čína neustále pumpuje do oblasti VaV obrovské sumy peněz, může být dominance USA v této oblasti přístupem prezidenta Trumpa v budoucnu negativně poznamenána. Intenzivní podpora VaV v Číně již má i konkrétní výsledky – země publikuje nejvíce vědeckých studií a v roce 2016 tam bylo podáno nejvíce patentů. Přestože se obavy, které panovaly před inaugurací nového amerického prezidenta, zatím naplňují, časopis Nature poukazuje na možný pozitivní vliv úřadování Donalda Trumpa na angažovanost vědecké komunity, kterou rozhodnutí z Bílého domu tlačí k většímu aktivismu.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroje: Nature (1, 2, 3), Union of Concerned Scientists, Chemical and Engineering News
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz