facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

O hodnocení na Ministerstvu školství

15. 5. 2018
O hodnocení na Ministerstvu školství

Daniel Münich opakovaně útočí na Ministerstvo školství ohledně hodnocení výzkumu. Hodnocení výzkumu je politikum, a proto do něj žádný ministr nebude zbytečně zasahovat. Co rozhodne RVVI, tím se bude řídit. Ať členové Věda žije !!! demonstrují před úřadem vlády a ne před Ministerstvem školství. Nakonec se rozpočet (bez ohledu na výsledky podle všelijaké metodiky) stejně dohaduje a typicky výzkumné organizace v gesci MŠMT jsou vždy bity.

Jak to je teď, nevím, ale když jsem byl ministrem, dostávala Akademie věd na jeden RIV bod asi 1,6x více než vysoké školy. Přitom většina technických a přírodovědných fakult dotuje výuku z peněz na výzkum, minimálně z pohledu úvazků a režijních prostředků.

Ostatně - přes všechna opakovaná tvrzení a bití se v prsa - mezinárodně srovnatelné hodnocení výzkumu neuspořádala ani Akademie věd. To, co proběhlo, mělo mnohé formální náležitosti skutečného hodnocení, ale vzhledem k nedostatku času vše proběhlo jen formálně. Však také Akademie věd z hodnocení nevyvodila žádné důsledky typu ukončení financování některého ústavu. Byly to vyhozené peníze a ztracený čas.

Jak psali mnozí, Metodika 17+ nakonec bude zas probíhat jen formou nějakého hodnocení formou tabulky. Jen se místo IF použije AIS. Bo nebude čas…

Ale on nakonec tlak lidí Metodiky 17+ a potřeby praxe donutí Ministerstvo školství, aby se řídilo názorem Národního akreditačního úřadu a financovalo vysoké školy v jednom balíku na výuku i výzkum. A bude to tak správně.

 

Autor: Dalibor Štys