Přijde mi, že český stát, tedy hlavně vláda a její ministerstva, nevyužívají dostatečně možností, které jim v boji proti covid-19 nabízí česká věda. Udělal jsem si narychlo a zběžně přehled resortně orientovaného výzkumu v Česku a Německu. Rozdíl je to diametrální. Pokud mi něco důležitého uniklo, dejte mi prosím vědět.
Fragmentovaně z nadšení zdola
Na českém Facebooku sice sleduji analytická až vědecká úsilí mnohých jednotlivců a skupinek, ale jsou většinou velmi fragmentovaná, spíše nadšenecká zdola než systematická a zacílená a nejsou shora zadaná. A tam nahoře, kde se o opatřeních proti covidu dělají zcela zásadní rozhodnutí, se o případné výsledky českého výzkumu ve vazbě na covid zajímá málokdo. A výsledky aktuálních českých výzkumů se reflektují ještě méně. Když hovořím o výzkumech, nemám na mysli základní statistické přehledy, kterých je docela dost, byť i jejich relevance a vypovídací schopnost jsou často diskutabilní.
Těžko si vzpomenu, kdy naposledy vláda nějaké opatření proti covid-19 obhajovala výzkumnými poznatky z Česka s odkazem na příslušnou vědeckou studii (zveřejněnou), provedenou jejich resortním výzkumákem. Nemluvě o tom, že by zásadní a urgentní výzkumná témata shora někdo na ministerstvech případně na Úřadu vlády průběžně zadával, tak jak se situace a potřeby vyvíjí. Např. by se teď šikly studie ohledně charakteru šíření nákazy v českých školách, což je zásadní otázka, která poslední týdny cloumá celou společností. A mám na mysli všechny vědní oborové skupiny, protože každá z nich má k fenoménu covid co říci. Nejen medicína, virologie, epidemiologie, ale také ekonomie, psychologie, materiálové vědy, elektronika a robotika, atd, atd. I filosofie má v oblasti morálky a etiky ve vztahu k fenoménům, které vyvolal covid, mnohé co říci.
Například v oblasti mého zájmu, tedy covid vs. školství a vzdělávání nebo covid vs. trh práce a zaměstnanost, jsem skoro nic vědeckého hodného pozornosti u nás dosud nezaznamenal. Možná to ale jen uniká mé pozornosti. Uvítám proto, když mi dáte vědět, pokud o něčem významném víte. Jako závdavek nabízím stručný přehled mého prvotního hledání seznamů vědeckých výsledků / výstupů resortně orientovaných výzkumů ve vazbě na covid-19 v Česku a Německu.
Český rybník
Web Ministerstva zdravotnictví o covidu - NIC. Web Agentury pro zdravotnický výzkum ČR - NIC
Web Ministerstva průmyslu a obchodu - NIC, tedy kromě nedávno vypsané malinké výzvy k výzkumům
Web Ministerstva práce a sociálních věcí - NIC a web jeho Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, kromě pár okrajových věcí, také NIC,
Web Ministerstva školství a mládeže - NIC. A web jeho Národního ústavu pro vzdělávání také NIC.
A přitom se stačí podívat za hranice do Německa
Zde najdeme předlouhé seznamy výzkumných studií v reakci na covid ve vazbě na veřejné politiky:
Web IZA Institute a z něj třeba tyhle dvě studie:
- Revenge of the Experts: Will COVID-19 Renew or Diminish Public Trust in Science?
- Essential Work and Emergency Childcare: Identifying Gender Differences in COVID-19 Effects on Labour Demand and Supply
Web Institute für Arbeit a z něj třeba tyhle tři studie:
- Short-time work, layoffs, new hires: How the Corona crisis differs from the 2009 financial crisis
- Further education in the corona crisis: e-learning is an opportunity for companies
- School closings during the COVID-19 pandemic: findings from German high school students
Web Robert Koch Institute a z něj třeba tyhle dvě studie:
- Surveillance of COVID-19 school outbreaks, Germany, March to August 2020 (Euro Surveill. 2020 Sep 23)
- Transmission of SARS-CoV-2 in children aged 0 to 19 years in childcare facilities and schools after their reopening in May 2020, Baden-Württemberg, Germany (Eurosurveill, 10.9.2020)
Web Ifo Institute a z něj třeba tyhle dvě studie:
- Can Peer Mentoring Improve Online Teaching Effectiveness? An RCT during the COVID-19 Pandemic
- Covid-19 Infections and Unknown Numbers: Are We Comparing Apples and Oranges?
Na základě zpětné vazby doplňuji postupně české, resortně orientované analýzy a výzkumy:
Autor: Daniel Münich
Článek vyšel na webu metodikahodnoceni.blogspot.cz.