facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za duben: Zapnuté webkamery stresují studenty

28. 4. 2023
Top 10 vědeckých objevů za duben: Zapnuté webkamery stresují studenty

Mohou zapnuté webkamery zhoršit studentům prospěch, protože více řeší to, jak vypadají, než výuku? Je jeden den volna v týdnu navíc prospěšný? A proč vědci vynalezli nejlehčí barvu na světě? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled Top 10 nejvíce sdílených vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc duben.

petiska duben

Zdroj: Eduard Petiška (vytvořeno za pomoci Midjourney)

V rámci článku přinášíme 10 vědeckých objevů, které vzbudily největší pozornost na sociálních sítích v globálním měřítku za uplynulý měsíc.

1. Volno navíc prospívá

V zemích po celém světě se nyní testuje čtyřdenní pracovní týden. Výzkumníci proto provedli výzkum na toto téma, který ukazuje, že volno navíc našemu zdraví prospívá.

Více zde.

2. Nejlehčí barva

Fyzici vynalezli „nejlehčí barvu na světě“. Pouze 1,3 kilogramu by dokázalo obarvit celý Boeing 747 ve srovnání s 500 kg běžné barvy. Úspora hmotnosti by tak ušetřila značné množství peněz. Barva má i další zajímavé fyzikální vlastnosti.

Více zde.

3. Bezdětní nelitují

Studie Michigan State University potvrzuje, že 1 z  5 dospělých nechce děti – a později toho nelituje.

Více zde.

4. Brusinkami proti infekcím

Podle nové studie mohou produkty z brusinek zabránit infekcím močových cest u žen.

Více zde.

5. Léčba alergie na arašídy

První léčba mRNA svého druhu by mohla odstranit alergii na arašídy.

Více zde.

6. Zvířaty proti alergiím

Děti vystavené domácím kočkám a psům během fetálního vývoje a raného dětství mají podle rozsáhlé studie realizované v Japonsku méně potravinových alergií. Děti vystavené kočkám měly výrazně nižší pravděpodobnost alergií na vejce, pšenici a sóju.

Více zde.

7. Webkamery stresují

Zapnutí kamery během online kurzů zvyšuje u studentů úzkost ze sociálního vzhledu, což podle studie zpomaluje učení.

Více zde.

8. Tvrdá disciplína nemusí dětem prospívat

Rodiče, kteří často uplatňují tvrdou disciplínu v zacházení s malými dětmi, je vystavují výrazně většímu riziku vzniku trvalých psychických problémů.

Více zde.

9. Kytky taky pláčou

Stresované rostliny „pláčí“ a některá zvířata je pravděpodobně slyší. Autoři zjistili, že rostliny, které potřebují vodu nebo kterým byly nedávno odříznuty stonky, produkují až zhruba 35 zvuků za hodinu. Ale dobře hydratované a nestříhané rostliny jsou mnohem tišší a vydávají jen asi jeden zvuk za hodinu.

Více zde.

10. Chůze prospívá

Výzkum zjistil, že lidé, kteří šli svižně 8 000 kroků jednou nebo dvakrát týdně, měli o 14,9 % nižší pravděpodobnost, že zemřou v průběhu příštích 10 let, ve srovnání s jejich vrstevníky, kteří byli více sedaví.

Více zde.

 

Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry stejně, jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na obšírnější články, popř. studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v různých oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě altmetriky (popularity na digitálních sítích), konkrétně nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. Jedná se o popularitu za poslední měsíc (v některých případech mohou být výzkumy starší). Žebříček může být také modifikován a vybrán jiný výzkum.

Pro podrobnější analýzu impaktu na sítích je možno využít software Altmetric.com (altmetrika), altmetrika počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru či v médiích. Zde je např. analytické vyhodnocení prvního výzkumu. Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo přes 30 uživatelů, co mají celkem více než 640 000 sledujících.

Analytický přehled byl vyhotoven k 26. 04. 2023.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.