facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top 10 vědeckých objevů za listopad: Krása v online výuce nepomáhá

1. 12. 2022
Top 10 vědeckých objevů za listopad: Krása v online výuce nepomáhá

Jak působí krása studentů na jejich školní prospěch? Jaký má vliv legalizace marihuany na její užívání? A jaká je korelace genderové dysforie s autismem? To a mnohem více zjistíte v listopadovém přehledu top deseti nejsdílenějších článků na sociálních sítích.

stock studentka

1. Hezkým studentkám se během pandemie zhoršil prospěch

Nové poznatky naznačují, že atraktivní studenti získávají ve škole lepší známky, ale pro studentky tato prémie za krásu mizí, když se hodiny vyučují na dálku. Zjištění byla zveřejněna v časopise Economics Letters. Více zde.

2. Konopí ovlivňuje kreativní úsudek

Studie zjistila, že užívání konopí nezvyšuje skutečnou kreativitu, ale to, jak kreativní si myslíte, že jste. Více si můžete přečíst zde.

3. Mladí umírají na pití

Studie ukazuje, že 1 z  5 úmrtí dospělých v USA ve věku 20 až 49 let je způsobeno nadměrným pitím alkoholu. Více si o studii můžete přečíst zde.

4. Rasová inkluze pomáhá

Bílí jihoafričtí studenti, kteří byli náhodně přiděleni ke sdílení pokoje na koleji s černošskými studenty, měli menší pravděpodobnost, že budou vyjadřovat negativní stereotypy o černoších a pravděpodobněji vytvoří mezirasová přátelství. Černoští studenti si zlepšili prospěch (GPA), složili více zkoušek a měli nižší míru předčasných odchodů. Více zde.

5. Tabákem ke kokainu

Geneticky modifikovaná tabáková rostlina produkuje ve svých listech kokain. Více si můžete přečíst zde.

6. Legalizace marihuany nezvyšuje její užívání

Federálně financovaná studie ukazuje, že legalizace marihuany není spojena s jejím zvýšeným užíváním mladistvými. Více zde.

7. Genderová dysforie koreluje s autismem

U dětí s genderovou dysforií je o 400 procent vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikován autismus. Více zde.

8. Za peníze se štěstí dá koupit

Malá studie naznačuje, že za peníze lze koupit štěstí – pro domácnosti, které ročně vydělávají až 123 000 dolarů. V šestiměsíčním experimentu lidé, kteří obdrželi hotovostní převody ve výši 10 000 USD, obecně uvedli, že se cítí šťastnější než lidé, kteří platbu neobdrželi. Více zde.

9. Samota koreluje s depresí

Podle nedávného výzkumu uskutečněného na 123 859 jedincích život o samotě zvyšuje riziko deprese o 42 %. Více si přečtěte zde.

10. Alkohol zabíjí více

Počet obětí alkoholu roste, říkají zprávy americké vlády. Více čtěte zde.

 

Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry stejně jako použité metody mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení je nepřesná. Zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na obšírnější články, popř. studie. Nemusí se také jednat o nejlepší vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v různých oborech; ty často nevzbuzují takovou pozornost na sociálních sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě altmetriky (popularity na digitálních sítích), konkrétně nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. Jedná se o popularitu za poslední měsíc (v některých případech mohou být výzkumy starší). Žebříček může být také modifikován a vybrán jiný výzkum.

Pro podrobnější analýzu impaktu na sítích je možno využít software Altmetric.com (altmetrika), který počítá skóre vědeckých výzkumů na základě zmínek na Twitteru či v médiích. Zde je např. analytické vyhodnocení prvního výzkumu. Z něj je patrné, že jen na Twitteru jej sdílelo přes 970 uživatelů, kteří mají celkem více než 4 176 000 sledujících.

Analytický přehled byl vyhotoven k 29. 11. 2022.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.