Navýšení rozpočtu na vědu, výzkum a inovace v roce 2025 je iluze a reakce ministra Ženíška na tento návrh je sebeklam, který jen potvrzuje strategii vlády „slibem nezarmoutíš“.
Ze zprávy vydané 1. září 2024 ČTK vyplývá, že navýšení rozpočtu na vědu a výzkum je podle ministra Marka Ženíška (TOP 09) velký úspěch. Podle návrhu ministerstva financí by na výzkum, vývoj a inovace mělo jít v příštím roce bez započítání peněz EU asi 43,3 miliardy korun, meziročně asi o tři miliardy více. „Podařilo se nám vyjednat největší navýšení rozpočtu od roku 2017. Po letech stagnace by tak mělo jít na vědu a výzkum více peněz, mimo jiné na podporu mladých excelentních vědců a prostřednictvím institucionální podpory i na lidi ve vědě a na výzkumné organizace obecně,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Ministr také připomněl, že Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhovala zvýšení rozpočtu pro vědu na 45,1 miliardy korun, o nichž mluvil Ženíšek v rozhovoru pro Novinky.cz.
Jsou tedy ty tři miliardy na vědu a výzkum navíc oproti letošnímu roku „velký úspěch“? Ani v nejmenším to úspěch není. V následující tabulce Českého statistického úřadu jsou uvedeny výdaje financované z domácích veřejných zdrojů, tedy státního rozpočtu, na výzkum, vývoj a inovace v letech 2012–2022, a to v běžných cenách, i jako podíl na HDP, což je základní všeobecně používaná míra výše výdajů.
Kdyby se ministr Ženíšek seznámil s tuto tabulkou, viděl by, že mezi lety 2017 a 2018 vzrostly výdaje ze státního rozpočtu o 3,8 miliardy, a že tedy jeho tvrzení není pravdivé. Ale to je drobnost, kvůli ní komentář nepíšu.
Podstatná jsou čísla vyjadřující podíl výdajů na výzkum, vývoj a inovace na HDP. Doplníme-li výdaje a HDP za roky 2023–2024, dostaneme podíly 0,53 % HDP v roce 2023 a 0,51 % HDP v roce 2024. A stejný podíl 0,51 % vychází i podle návrhu rozpočtu na rok 2025, přitom za výši HDP v letech 2024 a 2025 jsem vzal údaje podle srpnové makroekonomické predikce Ministerstva financí. Sešup výše výdajů na výzkum, vývoj a inovace ze státního rozpočtu od roku 2023, a tedy za vlády pětikoalice, je dramatický.
Oproti roku 2020 klesl podíl výdajů na výzkum, vývoj a inovace jako procento HDP o plnou čtvrtinu. V prohlášení vlády z ledna 2022 i v aktualizovaném vládním prohlášení z března 2023 je přitom uvedeno: „Zvýšíme celkové výdaje na výzkum, vývoj a inovace.“ Jak vidíme, skutečnost je přesně opačná. A velmi podobná situace je i v případě výdajů na vzdělání.
Na konferenci Česko na křižovatce – Vize a strategie pro dalších 30 let, která se uskutečnila 1. září 2023, premiér Petr Fiala v úvodním vystoupení přitom uvedl: „ČR musí být do deseti let centrem vzdělanosti a nových myšlenek. Musíme mít školy, které rozvíjejí každý talent. Musíme mít univerzity, kam se hlásí talentovaní studenti z celého světa. A musíme mít respektovaná centra vědy, jejichž výsledky budou svět měnit.“
Jak si realizaci této vize Fiala představuje, ukazuje názorně návrh rozpočtu na rok 2025.
Chápu obtížnou situaci ministra Ženíška, ale neměl by propadat sebeklamu a vydávat navrženou částku na výzkum, vývoj a inovace za úspěch, když jen potvrzuje, že vládě o naši budoucnost ve skutečnosti nejde a řídí se jen zásadou: slibem nezarmoutíš.
Autor: Jiří Chýla
Příspěvky z rubriky Blogy a komentáře nijak nevyjadřují názory a postoje redakce.