U Čechů platívalo, že je všemožné tituly fascinovaly. A jak se ze dvou průzkumů veřejného mínění zdá, i společnosti méně známý adept může zčásti sázet na svou serióznost a punc učence. Podle šetření Medianu pro Český rozhlas by nyní za prezidenta chtělo Miloše Zemana 37 procent lidí, Michala Horáčka dvacet a Drahoše sedmnáct procent. Průzkum společnosti Kantar TNS pro LN ukázal podobné výsledky: Zeman má důvěru 39 procent lidí, Horáček devatenácti a veřejnosti donedávna takřka neznámý akademik už patnácti procent...
Zabírají na voliče kandidáti s profesurou? „Myslím, že ano. Už od devadesátých let vidíme, že roli u voličů hrají určité profese a také nejvyšší vzdělání přináší cenné body,“ řekl LN politolog Pavel Šaradín. Hodnotit úspěch profesorů v politice lze případ od případu; záleží, kdo je jak osobnostně stavěný, jaký je lídr. „Bývají však většinou vidět,“ míní Šaradín.
Nejvýše byl profesor Klaus
Kromě prezidenta Klause se profesoři mihli i v české vládě, na ministerských křeslech. Historicky to byli například ministři školství Petr Piťha, Petr Fiala i Dalibor Štys anebo ministr dopravy Petr Moos. V současné vládě působila též jedna profesorka, ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), jež je nově rektorkou Vysoké školy podnikání a práva.
Válková je dosud jedinou ženou s profesurou v Poslanecké sněmovně, a tím pádem i jedním z osmi poslanců s nejvyšším titulem. V dresu Babišova hnutí jsou to ještě další tři profesoři: Jiří Zlatuška, jenž je zároveň děkanem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, dále někdejší rektor Vysokého učení technického Karel Rais a také lékař Rostislav Vyzula. Nejvýše ale v politice vystoupal Petr Fiala, bývalý dlouholetý lodivod Masarykovy univerzity, který vyměnil teoretickou politologii za praxi a vede opoziční ODS. V modrém týmu je též Simeon Karamazov, který byl děkanem elektrotechnické fakulty v Pardubicích. Vedení Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se nadále věnuje František Vácha (za TOP 09) a v témže klubu s ním je i brněnský univerzitní profesor Rom Kostřica. Pokud bychom počítali poslance s alespoň nějakou vědeckou hodností (od titulu Ph. D. a CSc. výše), tak je jich 24 z 200. Topka má se sedmi poslanci největší zastoupení. V dolní komoře jsou čtyři docenti, včetně bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).
Syková out, Vondrák in...
V horní komoře je docentů stejně, také čtyři. Mezi 81 senátory najdeme i čtyři profesory. Jedinou ženou mezi nimi, která byla v roce 2012 zvolena za ČSSD, je Eva Syková. Dlouhá léta vedla Ústav experimentální medicíny Akademie věd, ale po dvou televizních reportážích (poukazujících na neetické jednání s pacienty), byla loni odvolána – právě tehdejším předsedou Jiřím Drahošem. Následně skončila v dalších funkcích, jako byl například vlivný post první místopředsedkyně vládní vědecké rady.
Za oranžové úspěšně kandidovali do Senátu i další dva lékaři profesoři. A to Jaroslav Malý, bývalý proděkan fakulty z Hradce Králové, a Jan Žaloudík, jenž byl v letech 2003–2010 děkanem lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Brněnská škola je ostatně nejčastější „líhní“ politicky aktivních profesorů – především v případě exrektorů Zlatušky a Fialy.
Z pražského Karolina do politiky zamířil v roce 2014 (s podporou KDU-ČSL a zelených) profesor Václav Hampl, jenž vedl Univerzitu Karlovu ve dvou obdobích po sobě. Dvojí rektorování hodlá zopakovat i nynější rektor Tomáš Zima. Co říká vstupu akademiků do politických vod?
„Je to dobře. Lidé ze sféry školství nebo i ze zdravotnictví, kteří do politiky jdou, už jsou většinou dostatečně vyzrálí, mají bohatou životní zkušenost. Pokud vím, tak to jsou především osobnosti ve věku 45 let a více, které také něco dokázaly, a tak umějí ocenit i práci jiných... Takové osobnosti jsou pro politiku obohacující a pro prostředí kultivující,“ řekl LN Zima (celý rozhovor zde).
Jeho kolega Ivo Vondrák z Vysoké školy báňské předčasně odstoupil z funkce, neboť již místo ostravské techniky vede celý kraj (za ANO). Je jediným českým hejtmanem s profesurou. Velký doktorát mají ale ještě dva sociálnědemokratičtí hejtmani – oba působí ve východních Čechách.
Profesoři v české vrcholné politice:
KANDIDÁT NA PREZIDENTA
* Jiří Drahoš fyzikální chemik a dlouholetý předseda Akademie věd ohlásil zájem kandidovat na post prezidenta. Podle nedávných průzkumů pro LN a Český rozhlas mu zatím patří ve voličských preferencích třetí místo za Milošem Zemanem a Michalem Horáčkem.
POSLANCI (8 z 200)
* Petr Fiala (ODS) politolog, bývalý rektor Masarykovy univerzity a nynější předseda ODS
* Simeon Karamazov (ODS) elektrotechnik, bývalý děkan na Univerzitě Pardubice
* Rom Kostřica (TOP 09) lékař, působí na Masarykově univerzitě
* Karel Rais (ANO) technik a ekonom, bývalý rektor Vysokého učení technického
* František Vácha (za TOP 09) biochemik, děkan na Jihočeské univerzitě
* Helena Válková (ANO) právnička, rektorka Vysoké školy podnikání a práva
* Rostislav Vyzula (ANO) onkolog, působí na Masarykově univerzitě
* Jiří Zlatuška (ANO) informatik, děkan na Masarykově univerzitě
SENÁTOŘI (4 z 81)
* Eva Syková (za ČSSD) lékařka, vědkyně, bývalá ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR
* Václav Hampl (za KDU-ČSL/SZ) fyziolog, bývalý rektor Univerzity Karlovy
* Jaroslav Malý (za ČSSD) lékař, bývalý proděkan na UK
* Jan Žaloudík (za ČSSD) lékař, bývalý děkan na Masarykově univerzitě
HEJTMAN (1 ze 14)
* Ivo Vondrák (za ANO) inženýrský informatik, bývalý rektor Vysoké školy báňské
Autor: Martin Rychlík
Článek vyšel 20. dubna 2017 v Lidových novinách.