Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Teolog a filozof Martin Kočí.
Teolog a filozof Martin Kočí.

Připravili jsme pro vás malé ohlédnutí za právě končícím rokem. Místo, abychom vás o vánočních svátcích zahlcovali novými texty, tak vám každý den připomeneme deset nejčtenějších článků v daném měsíci v roce 2024. Přečtěte si, co vás nejvíce zaujalo v červnu 2024.

1. Publish or perish: problémy současného vědeckého publikování

Rekordní množství stažených (ve smyslu odstraněných, v angličtině retracted) článků, nadužívání autocitací i práce napsaná pomocí AI. To jsou jen některé nešvary, jimž v současnosti čelí vědecká komunita, a které ve svém důsledku znevěrohodňují vědeckou práci jako celek.

O publikování ve vědě a AI si přečtěte zde.  

2. Ondřej Štěpánek, dvojitý držitel ERC grantu: Grant by se měl číst hezky, jako pohádka

Vědec z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Ondřej Štěpánek získal již podruhé prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC). Podporu Evropské výzkumné rady získal za svůj projekt „Activation and switch of fates in T lymphocytes.“ V rozhovoru také popisuje, jak těžké je získat ERC grant ve srovnání s GA ČR granty a co by ostatním vědcům poradil.

Rozhovor s dvojnásobným držitelem ERC najdete zde

3. Martin Kočí: Humanitní vědy vytváří kontext, dávají našemu konání smysl.

Teolog a filozof, nositel ceny za nejlepší teologickou knihu napsanou mladým autorem, finalista soutěže Czexpats in Science, „mladý Halík“… To vše je Martin Kočí, který nyní působí na univerzitě v rakouském Linzi. Čím se zabývá? Jak pracuje humanitní vědec a v čem se liší humanitní vědy od přírodních?

Rozhovor s teologem a filosofem Martinem Kočím si přečtěte zde.

4. Martin Zach: Nestačí mi jenom sedět a teoretizovat

Jedním z letošních laureátů Prémie Otto Wichterleho, kterou každoročně uděluje Akademie věd ČR kvalitním mladým vědcům, je Martin Zach, který se zabývá filozofií vědy, zejména filozofickými otázkami imunologie. Absolvoval několik zahraničních stáží a své poznatky se snaží přenést do tuzemské vědy.

Rozhovor s laureátem Prémie Otto Wichterleho k přečtení zde.

5. Prestižní žebříček QS World University Rankings 2025: české univerzity si drží pozice

Vyšel prestižní žebříček vysokých škol QS World University Rankings. Již po třinácté se na první příčce umístil Massachusetts Institute of Technology. Z českých vzdělávacích institucí si nejlépe vede Univerzita Karlova, Masarykova univerzita loni velmi snížila její náskok, letos si pozici drží. I letos žebříček zohledňuje téma udržitelnosti.

 Více o žebříčku se dozvíte zde.

6. Marek Ženíšek: Instituce se musí prezentovat a vyjít za lidmi ven, i do škol

Marek Ženíšek (TOP 09) byl ve čtvrtek 16. 5. 2024 jmenován ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Myslí si, že svou novou agendu dovede nahlédnout s odstupem a rozhodnout se, na čem má smysl trvat a z čeho ustoupit. V rozhovoru se detailněji vyjadřuje k problematickým místům nového zákona a ke svým dalším prioritám. Za důležité považuje, aby se instituce nebály vyjít za lidmi a prezentovat svou práci

Rozhovor s ministrem Ženíškem najdete zde

7. Jana Kalbáčová Vejpravová a Martin Kalbáč: Ve srovnání se zahraničními institucemi jsme stále v nevýhodě

Poprvé se manželé Kalbáčovi potkali při studiu na vysoké škole, kdy Martin Kalbáč vedl z pozice doktoranda praktikum, na které docházela Jana Vejpravová jako studentka. Nyní oba vedou vědecké skupiny a mají spolu nejen dceru, ale také spoustu výzkumných projektů na pomezí chemie a fyziky. Jakým výzvám čelí vědci ve vedoucích pozicích a co je cílem jejich výzkumu? Jak dostávají objevy do praxe a je v Česku dost zájemců o technické obory?

Rozhovor s výzkumníky si přečtěte zde.

8. Grantové podmínky pro mladé vědce: Kde je nejlepší si založit výzkumnou skupinu?

Portál Vědavýzkum.cz vám přináší první část srovnání přehledu podmínek u grantů pro začínající vědce. Úspěšní uchazeči se s námi dále podělili o bližší informace při samotném procesu hodnocení a výběru jejich projektů

První díl minisérie si přečtěte zde.

9. Grantové podmínky pro mladé vědce: Primus, Lumina quaeruntur

Portál Vědavýzkum.cz vám přináší druhou část srovnání přehledu podmínek grantů pro začínající vědce, které často představují důležitý mezník v životě mladých výzkumníků. Úspěšní uchazeči se s námi dále podělili o bližší informace při samotném procesu hodnocení a výběru jejich projektů.

Druhý díl minisérie si přečtěte zde

10.  Granty pro mladé vědce: TA ČR Sigma, grant NF IOCB Tech a UP

Portál Vědavýzkum.cz přináší třetí část srovnání přehledu podmínek grantů pro začínající vědce, které často představují důležitý mezník v životě mladých výzkumníků. Úspěšní uchazeči se s námi dále podělili o bližší informace při samotném procesu hodnocení a výběru jejich projektů.

Třetí díl minisérie si přečtěte zde

 

Kliknutím na štítek „nejčtenější 2024” pod titulkem článku najdete nejčtenější články z ostatních měsíců v roce 2024, které budeme postupně do 1. 1. 2025 zveřejňovat.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce