Nový žebříček serveru Times Higher Education srovnával asijské univerzity. Už potřetí za sebou obsadila první místo National University of Singapur. Čínské univerzity jsou ale stále na vzestupu. V žebříčku deseti nejlepších se umístily dvě. Hongkongské univerzity se do první desítky vešly dokonce tři.
Nejlepší asijskou univerzitou je National University of Singapur. Ostrovní stát má vysoce kvalitní systém vzdělávání a místním univerzitám se daří zvyšovat kvalitu výuky, citační impakt i příjem z transferu technologií a znalostí. V globálním žebříčku nejlepších světových univerzit se National University of Singapur umístila na 22. místě. Kromě ní se v žebříčku deseti nejlepších asijských univerzit umístila také Nanyang Technological University. Na podrobnou analýzu globálního vzestupu asijských univerzit se můžete podívat zde.
V letošním žebříčku THE Asia University Rankings 2018 se na druhém místě umístila čínská Tsinghua University, která letos překonala tradičně kvalitní Peking University. Vědci z Tsinghua University se podíleli také na průlomovém objevu gravitačních vln, za nějž byla letos udělena i Nobelova cena. Třetí místo obsadila právě Peking University. Čtvrtou, pátou a sedmou pozici obsadily školy z Hongkongu. Všechny tři si od minulého roku výrazně vylepšily pozici a v žebříčku deseti nejlepších asijských škol tak Hongkong letos obsadil nejvíce příček.
Zdroj: Times Higher Education
Největší počet univerzit v celém žebříčku nejlepších škol v Asii má ovšem Japonsko. Umístilo se v něm celkem 89 škol, a to i přesto, že mezi deseti nejlepšími se umístila pouze Tokyo University a to na osmém místě. To ukazuje na všeobecně vysokou kvalitu japonských vysokých škol.
Tvrdý pád naopak zažívají thajské vysoké školy. V žebříčku se jich sice umístilo deset stejně jako minulý rok, ale všechny si letos výrazně pohoršily. To odpovídá dlouhodobému trendu klesající kvality thajského vysokého školství, který je způsoben masivním snížením náročnosti příjímacích zkoušek, zastaralými metodami výuky i neschopností připravit absolventy na požadavky pracovního trhu. Potíže má například ale i Taiwan. V žebříčku se sice umístilo 31 univerzit z Taiwanu, školy ale čelí masivnímu úbytku studentů a s tím spojenému poklesu kvality.
Na celý žebříček se můžete podívat zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Times Higher Education
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz