facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR

Technologická agentura ČR byla zřízena v roce 2009 zákonem č. 130/2002 Sb. o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Jejím úkolem je centralizovat státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla do té doby roztříštěna mezi velký počet poskytovatelů. TA ČR zabezpečuje zejména přípravu a realizaci programů aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací včetně programů pro potřeby státní správy, veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů a zadávání veřejných zakázek, poskytování účelové podpory na řešení programových projektů, poradenství řešitelům projektů a uživatelům výsledků aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací nebo podporu komunikace mezi výzkumnými organizacemi a soukromým sektorem.

Technologická agentura ČR (TA ČR) rozšiřuje svou síť kvalifikovaných odbornic a odborníků a hledá další oponenty, kteří disponující patřičným vzděláním a zkušenostmi.

25. 5. 2018

Projekty etiky umělé inteligence v autonomní mobilitě, ale i výzkumu v oblasti rozvoje sociální péče, vzdělávání, uměleckých oborů i v dalších oblastech – to vše jsou typy projektů, které TA ČR podpořil v loňské první veřejné soutěži programu ÉTA. Tedy programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje z oblasti společenských a humanitních věd a umění.

9. 5. 2018

Během února a března 2018 uspořádala Technologická agentura ČR (TA ČR) spolu s řadou partnerů čtyři diskuse o proběhlé veřejné soutěži programu ÉTA na podporu aplikovaného výzkumu společenských věd, humanitních věd a umění. Záměrem těchto setkání bylo poskytnout otevřený prostor pro vzájemnou výměnu zpětné vazby a zkušeností z 1. veřejné soutěže programu ÉTA za účelem zlepšení té příští, která bude vyhlášena 9. května 2018.

12. 4. 2018

Technologická agentura ČR (TA ČR) se prostřednictvím programu EPSILON zaměřuje na projekty průmyslové technologie, jejichž výsledky mají uplatnění na trhu. Program ZÉTA rozvíjí výzkumné generace a jejich zapojení do řešení projektů aplikovaného výzkumu. Pomocí moderní digitální aplikace, lze osvěžit klasickou učebnici dějepisu a tím zatraktivnit výuku pro studenty, tento projekt byl podpořen z programu OMEGA.

20. 3. 2018

Veřejná podpora uměleckému výzkumu v ČR téměř neexistuje. Program ÉTA přináší možnost, jak tuto mezeru zacelit. Odlišnost uměleckého výzkumu od hlavního výzkumného diskurzu tkví zejména v tom, že uznává umělecké metody a subjektivitu jako relevantní a rovnocennou součást výzkumu a umělecké dílo jako jeho výstup.

5. 3. 2018

Nedávné Světové ekonomické fórum v Davosu si do svého podtitulku vložilo heslo „Vytvoření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě“. V tomto duchu se také nesla jeho hlavní myšlenka – usilování o globální spolupráci a spoluvytváření a řízení udržitelného rozvoje. To vše s přihlédnutím k dynamickému rozvoji nových technologií.

19. 2. 2018

Vliv inovací na naši společnost nebyl nikdy tak ohromný jako dnes. Mezi globální inovační lídry patří i Izrael – malá země s osmi miliony obyvatel. Izrael má přívlastek Startup Nation, či země startupů. Dalo by se možná říci, že celá země je vlastně jeden velký „startup“, který neustále hledá cesty ke svému zdokonalení a skrze inovace a kreativitu se dostává kupředu.

27. 12. 2017

TA ČR prostřednictvím HORIZONTU 2020 podpoří české subjekty mezinárodních projektů ze schématu ERA-NET COFUND. TA ČR se od tohoto roku zapojila do schémat v rámci evropského programu na podporu výzkumu a inovací Horizont 2020 a stala se tak partnerem celkem pěti evropských projektů.

21. 11. 2017

V nedávné době zveřejnil Daniel Münich druhé pokračování své série „Bilancování po 4 letech“. Druhý díl byl věnovaný hodnocení programů účelové podpory výzkumu a vývoje. Téma je to pro Technologickou agenturu České republiky (TA ČR) důležité, a protože se hodnocení programů věnuji již více než deset let, tak mi to nedalo a na uvedený článek musím reagovat.

1. 10. 2017

Autonomní vozidla přispívají k nižší nehodovosti a jsou šetrnější vůči životnímu prostředí, ale v případech nevyhnutelné nehody mohou být postavena před morální rozhodování o životech lidí.

6. 8. 2017