facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

TOP 10 vědeckých objevů za leden: Přísnější zákony proti zbraním a potratové restrikce v USA

1. 2. 2024
TOP 10 vědeckých objevů za leden: Přísnější zákony proti zbraním a potratové restrikce v USA

Mohou automatické pokladny snížit loajalitu zákazníků? A konopí zlepšit spánek? Eduard Petiška přináší již tradiční přehled TOP 10 nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích, tentokrát za měsíc leden.

balena voda

Víte, co pijete? Čtěte níže...

1. Automatické pokladny a loajalita zákazníků

Automatické pokladny v supermarketech mohou snížit loajalitu zákazníků, zejména u těch, kteří nakupují větší množství zboží. Zákazníci používající samoobslužné pokladny se často cítí zahlceni a bez podpory. Nedostatek osobní interakce může negativně ovlivnit jejich vnímání celého supermarketu.

2. Těhotenství související se znásilněním zakazuje ukončit 14 států USA

Více než 64 500 těhotenství vzniklo ze znásilnění ve 14 státech USA, které zakázaly potraty. K rozhodnutí došly v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Dobbs v. Jackson Women's Health Organization (Dobbs) z roku 2022, kterým byl zrušen rozsudek Roe v. Wade.

3. Uživatelé konopí méně využívají konvenční prostředky na spaní

Zdá se, že uživatelé konopí se méně spoléhají na konvenční pomůcky na spaní – až 80 % dotázaných uživatelů konopí uvedlo, že již nepoužívají pomůcky na spaní, jako je melatonin a benzodiazepiny. Místo toho silně preferovali inhalování konopí s vysokým obsahem THC prostřednictvím kouření jointů nebo vaporizací rostlin.

4. Muži, kteří se identifikují jako incelové, mají „zásadní chyby myšlení“

Výzkum zjistil, že incelové – neboli nedobrovolní celibátníci – přeceňují fyzickou přitažlivost a finance, zatímco podceňují laskavost, humor a loajalitu.

5. Voda a plast

Balená voda obsahuje stovky tisíc plastových kousků.

6. Geny a sexualita

Je známé, že sexuální chování osob stejného pohlaví nevede k potomkům. Evoluční biologové přemýšleli, jak geny spojené s tímto chováním přetrvávaly v generacích. Nová studie odhalila, že heterosexuální muži, kteří jsou nositeli genů spojených s bisexuálním chováním, plodí více dětí a častěji riskují.

7. Přísnější zákony proti zbraním, méně úmrtí

Nedávná studie dospěla k závěru, že od roku 1991 do roku 2016 – kdy většina států zaváděla přísnější zákony o zbraních – počet úmrtí způsobených zbraněmi prudce klesl.

8. Objevený spouštěč lupusu

Výzkumníci byli schopni vysledovat formu autoimunitního onemocnění lupus zpět k jediné mutaci.

9. V Michiganu narostl počet dospělých, kteří nechtějí mít děti

Ačkoli existuje mnoho důvodů, proč se člověk může rozhodnout nemít děti, k tomuto rozhodnutí mohou v USA přispět i nedávná omezení v oblasti reprodukční zdravotní péče. Jak je uvedeno výše - Nejvyšší soud Spojených států ve věci Dobbs v. Jackson zrušil dlouholetou ústavní ochranu přístupu k potratům. V důsledku toho narostl v Michiganu počet dospělých, kteří se rozhodli nemít potomky.

10. Long covid způsobuje změny v těle, které ztěžují cvičení

Mnoho lidí, kteří prodělali dlouhé onemocnění covid-19, se po cvičení cítí unavení a trpí bolestmi. Odborníci tvrdí, že mají důkazy o tom, že na vině jsou biologické změny, jako je vážné poškození svalů, problémy s mitochondriemi a přítomnost mikrotrombů v těle.

 

Autor: Eduard Petiška

Autor působí ve společnosti Sciencecom Agency, která se zabývá komunikační a analytickou činností pro české a zahraniční univerzity a výzkumné organizace.

Články v rubrice Blogy a komentáře nijak neodrážejí názory redakce.


Články jsou sumarizovány do čtivé podoby, jejich závěry, stejně jako použité metody, mohou být problematizovány a zjednodušená deskripce ve formě popularizačního sdělení nepřesná, zájemce pro bližší informace proto odkazujeme na studie. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech je žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum. Odkazy na studie a redditové žebříčky zde.

Přehled zpracován ke dni: 30. 1. 2024