facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vyšel nový bulletin RVVI

10. 7. 2017
Vyšel nový bulletin RVVI

Dne 7. 7. 2017 zveřejnil Úřad vlády ČR svůj nový bulletin z 326. a 327. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Rekapituluje některé nejdůležitější události, které se v české vědní politice odehrály za poslední dva měsíce.

Bulletin Úřadu vlády se hned na začátku dotýká klíčových jednání s ministerstvem financí, které začalo uvažovat o snížení plánovaného rozpočtu pro oblast vědy a výzkumu. Postoj RVVI je jednoznačný. Radní vyjádřili jasné znepokojení nad postupem ministerstva financí a domnívají se, že takové kroky znamenají nedodržení zákona č. 130/2002 Sb. Rada se tak připojila ke kritickým reakcím, které se ozývaly ze strany místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové,  České konference rektorů,  vědců a vědkyň z Fóra Věda žije ale i ze strany České asociace doktorandů a doktorandek

Dále v souladu s jednotlivými etapami implementace Metodiky 2017+ RVVI přistoupila ke jmenování odborných a poradních panelů pro oblasti "Natural Science", "Engeneering nad Technology", "Medical and Health Science", "Agriculture and Veterinary Science", "Social Sciences" a "Humanities and Arts". O Metodice 2017+ se na našem portále vyjadřovali například Daniel Münich, Vlastimil Růžička a Vladimír Majer, nebo místopředseda Rady vysokých škol Tomáš Opatrný.

RVVI se také zabývala zjištěními Nejvyššího kontrolního úřadu ve věci údajného pochybení GA ČR při rozdělování financí v letech 2011-2015. Rada na svém zasedání vyjádřila nesouhlas s kontrolními závěry NKÚ a vydala vyjádření, že Grantová agentura ČR postupovala podle platné legislativy, která jí žádnou povinnost ve vztahu k aplikovanému výzkumu neukládá. Obdobnou kritiku kontrolních závěrů formulovala také Akademie věd ČR. K celé věci si můžete také přečíst komentář Jiřího Chýly.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek také představil druhého vědeckého diplomata České republiky. Stal se jím Luděk Moravec a bude působit v USA. První vědeckou diplomatkou je Delana Mikolášová, která působí od roku 2015 v Izraeli.

Celý bulletin je možné si přečíst zde

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Úřad vlády ČR - Sekce místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace