Trocha vzpomínek neuškodí
Vládní programy zde komentuji pravidelně. Počátkem roku 2014 šlo o program Sobotkovy vlády. Jeho realizace se posléze ukázala jako pomalá, kusá a výsledky diskutabilní. Ale ve srovnání s programem nově formované vlády to byl záměr ambiciózní. Loni před sněmovními volbami jsem komentoval programy hlavních stran. Abych jen nekritizoval, sepsal jsem také program pro oblast hodnocení VVI podle svých představ. No a nakonec jsem zde koncem roku 2017 psal o programovém prohlášení vlády současné, té bez důvěry. Končí výčtem problémů v oblasti VVI hodných vládní pozornosti.
Hlavně nic neslibovat
Nové programové prohlášení možná-vlády ANO+ČSSD sice ještě nebylo definitivně schváleno, možná tedy nebude ani vláda, ale pasáž o řízení vědy se asi již měnit nebude. Slibuje opravdu velmi málo:
"Rada pro výzkum, vývoj a inovace se bude starat o analýzu, rozpočtové směřování a věcnou koordinaci všech, kteří poskytují veřejné prostředky na výzkum, vývoj a inovace tak, aby tyto prostředky byly využívány účelně a nevydávaly se vícekrát na stejné aktivity. Nastavíme a provedeme transparentní hodnocení vědy a výzkumu, a to včetně zohlednění jejich skutečného přínosu pro aplikační praxi s přímým dopadem na financování výzkumných organizací."
Jde doslovně o to samé, co si do programu dala vláda současná, ta bez důvěry. Ta tam však navíc měla ještě toto:
"Vytvoříme nové Národní priority orientovaného výzkumu - základ toho, co se bude ve výzkumu podporovat ze státních peněz. Budeme podporovat stabilní a dlouhodobé institucionální financování kvalitního aplikovaného výzkumu, který zajistí a zvýší konkurenceschopnost České republiky."
Na to, kolik neduhů trápí český systém VVI, si toho vláda dává za úkol velmi málo. Vždyť to, co vláda v programu za Radu pro VVI slibuje, Rada už dávno dělá. Zda její rozhodnutí směřovala a budou směřovat k větší účelnosti je a bude těžké soudit, protože není moc na základě čeho. Sice se rýsuje šance na lepší řízení a financování resortních výzkumných organizací spadající například pod MPO a MŽP, ale toto hodnocení již proběhlo, a navíc tato agenda jde hodně mimo Radu.
A druhý slib ohledně nastavení transparentního hodnocení vědy a výzkumu? Za tuhle obecnou frázi se klidně schová i oživení končícího kafemlejnku. Přitom ještě volební program ANO ze září 2017 byl ohledně hodnocení a konce kafemlejnku mnohem konkrétnější. Ve volebním programu ČSSD toho bylo o VVI ostudně málo, takže tomu ani není co vyčítat.
Zůstává tajemstvím, proč z programového prohlášení vypadly poslední dva sliby současné vlády, tedy téměř polovina původního textu. Pokud jde o Národní priority orientovaného výzkumu, tak mám pocit, že na ty současné, vytvořené ještě v dobách Nečasovy vlády, už si vzpomene málokdo. Nové priority by mohla představovat Strategie RIS3, ale to je spíše potěmkinova vesnice postavená hlavně kvůli získání EU fondů. Pokud jde o slib dlouhodobého institucionálního financování kvalitního aplikovaného výzkumu, tak ten nedával věcný smysl už v zimě, a asi i proto byl odstraněn.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí
I když nová vláda ANO+ČSSD neudělá vůbec nic, své neambiciózní programové prohlášení v oblasti řízení VVI určitě splní. Vlastně ho splnila dříve, než vůbec získala důvěru a začala vládnout. Úkoly, které dostane budoucí ministr zodpovědný za rozvoj VVI v Česku bych tedy chtěl mít. Při vědomí spousty problémů a přetrvávající ztrátě české vědy na vyspělejší země, jsou nulové ambice vlády překvapivé. A překvapivé je i to, že je vyprázdněnost programového prohlášení politické a akademické veřejnosti poměrně lhostejná.
Meleme, meleme kávu
Meleme, meleme kávu pro dědka i bábu, jedno zrnko pryč.
Meleme, meleme kávu pro dědka i bábu, druhé zrnko pryč...
a už tam není nic.
Meleme, meleme mouku
Meleme, meleme mouku, v červeném klobouku, co namelem,
to prodáme, my mlynáři nic nedáme.
Autor: Daniel Münich
Článek byl publikován 20. 5. 2018 na webu metodikahodnoceni.blogspot.cz.