Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Autor: Blogger

Možná vám to jméno – Jeffrey Beall – mnoho neřekne, ale ve vědecké komunitě je dobře znám jeho Beallův seznam. Na něm byly evidovány takzvané predátorské časopisy, jež za peníze otisknou jakýkoli nesmysl tvářící se vědecky. Vykukové si díky takto podloudně vydaným článkům vydělávají peníze za proplácené „výsledky výzkumu“ (podle možností dané země) anebo i získávají akademické hodnosti – například v Albánii, predátorské to velmoci, nebo v Kosovu, kde si rektor takto mrzce nahnal profesuru...

Postrachem těchto podvodníků byl právě Beallův index. Pochybných časopisů na něm přibývalo rok co rok. Zatímco v roce 2013 evidoval 126 jednotlivých časopisů podezřelých z nekalostí, na začátku loňského roku jich bylo už 882. Počet dravčích vydavatelů – klidně s celou „stájí“ stovek pseudotitulů – se od roku 2011 zvýšil z osmnácti na loňských 923!

Více už se nedozvíme. Twitterové účty a následně i odborná média začala šířit zvěsti, že je Beallův seznam od minulé neděle 15. ledna mimo provoz. A skutečně: tam, kde byly před týdnem zmínky o pákistánských či kyperských pseudožurnálech, visí již jen prázdné stránky (www. ScholarlyOA.com). Beall, knihovník Coloradské univerzity, je tvořil osm let, byl aktivní a tvrdý vůči hochštaplerům, kteří zneužívají dobře myšlený koncept „open-access“, kdy za otištění platí sami autoři, aby pak mohla být studie k dispozici všem – bez bariér.

Beall vedl index „potenciálních či pravděpodobných predátorů“ (podle 52 vlastních kritérií), což budilo kontroverze; občas totiž ustřelil a vepsal i slušný časopis (série Frontiers). Teď je pryč vše. „Můj blog už nevychází,“ sdělil Beall stroze elitnímu magazínu Nature. Odpovědí se nedočkal ani renomovaný web Times Higher Education píšící o vysokém školství, nic nevědí další tituly. Beall se k důvodům nevyjadřuje. A je to ten samý „lovec“, který vždy obratem odepisoval i do Česka, když jsme třeba řešili agentury dravě shánějící inzerci od vědců.
Co se tedy stalo? To, že bloger léta čelil výhrůžkám, je známo. Už v roce 2013 mu jeden z dotčených vydavatelů (indický OMICS) hrozil žalobou v absurdní výši miliardy dolarů.

Minulé úterý pak Lacey Earleová z firmy, s níž Beall spolupracoval, tweetovala: „Stojíme za naším přítelem, který byl donucen k vypnutí blogu kvůli hrozbám a politice...“ Beall stále mlčí, ale komunikovala jeho univerzita. Prý se sám rozhodl v blogování nepokračovat: „Profesor Beall zůstává členem našeho sboru a zaměří se na nové oblasti výzkumu.“ Nu, je to škoda. Akademici už na sítích vtipkují, že má v USA nové obří téma: fake news.

 

Článek vyšel dne 23. ledna 2017 v Lidových novinách

Kategorie: Martin Rychlík