Rok se s rokem sešel a je tu opět čas na to, abychom v redakci zbilancovali, jaký pro nás byl uplynulý rok 2021, a také se s vámi podělili o naše plány na rok nadcházející. Předně nám ale dovolte poděkovat za přízeň a popřát vše nejlepší do příštího roku!
V již odcházejícím roce 2021 jsme vám kromě článků reagujících na aktuální dění, názorů, blogů či rozhovorů přinesli také řadu seriálů a v některých z nich budeme pokračovat i v následujícím roce. Konkrétně jde o seriál věnovaný obecně ERC grantům (1, 2) a také vybraným ERC grantistům, kteří se podělí o ty nejdůležitější tipy, jak tento prestižní grant získat. Další seriály, na které se můžete těšit i v následujícím roce, jsou věnovány velkým výzkumným infrastrukturám (1, 2), transferu v Česku a výzkumným organizacím různé právní formy.
Naopak již ukončeným seriálem, který nás provázel několika měsíci, byl seriál věnovaný strategickým záměrům dvacítky veřejných vysokých škol. V něm jsme pro vás shrnuli to nejzajímavější z každého záměru.
Velkou událostí končícího roku se samozřejmě staly parlamentní volby, které tentokrát byly velmi napínavé. Volby jsou nepochybně důležité i pro oblast vědy, výzkumu a inovací, a proto by vám určitě neměl ujít článek, v němž představitelé české vědy a výzkumu komentují koaliční smlouvu. Téma dopadu koaliční smlouvy na oblast VaVaI probrali ve svých blozích i Daniel Münich nebo Jiří Chýla. Politice VaV v podání nové vládní kolalice a nové ministryně pro tuto oblast Heleny Langšádlové se samozřejmě budeme věnovat v roce 2022.
Kromě uvedených tematicky zaměřených článků budeme samozřejmě nadále sledovat dění v české i zahraniční vědě a pravidelně přinášet to nejzajímavější a nejdůležitější. Těšit se můžete i na řadu rozhovorů se zajímavými osobnostmi. Také budeme rádi, pokud se na nás obrátíte se svými vlastními texty, kterými budete chtít reagovat na aktuální dění.
Důležitou a příjemnou událostí minulého roku pro nás byl také druhý ročník konference Komunikace vědy, který se letos konal „offline“. Tentokrát se konference zaměřila na komunikaci vědy očima médií, v roli přednášejících byla například vědecká novinářka Pavla Hubálková, která mimo jiné píše pro Týdeník Hrot, magazín Univerzity Karlovy UK Forum a také pro naši redakci, dále Martina Mašková z Českého rozhlasu, Lenka Vrtišková Nejezchlebová z Deníku N nebo Daniel Stach z České televize.
Na závěr chceme za celou redakci poděkovat všem našim čtenářům za přízeň a také spolupracujícím subjektům, které nás zásobují zajímavými tiskovými zprávami, články či rozhovory. Díky patří samozřejmě všem blogerům i autorům názorů a komentářů.
V neposlední řadě děkujeme všem našim partnerům za jejich podporu, díky které můžeme fungovat. Speciální dík chceme věnovat společnosti IOCB Tech, která je hlavním partnerem portálu a zůstává jím i roce 2022.
Děkujeme a těšíme se na spolupráci v dalším roce!
Tým redakce Vědavýzkum.cz
Pokud chcete být pravidelně informováni o tom nejdůležitějším, co se v oblasti vědy a výzkumu událo, nezapomeňte odebírat náš úterní Zpravodaj a také nás sledovat na Facebooku, LinkedInu, Twitteru a Instagramu.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz