facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Daniel Stach: Popularizovat vědu k třetímu tisíciletí prostě patří

22. 12. 2021
Daniel Stach: Popularizovat vědu k třetímu tisíciletí prostě patří

Podle moderátora České televize Daniela Stacha by popularizace vědy měla být nedílnou součástí práce dnešních vědců. Ve své přednášce na konferenci Komunikace vědy 2021 mimo jiné zdůraznil, že cílem redakce vědy ČT je popularizovat vědu napříč celým vysíláním, protože věda je všude kolem nás.

HYN22449

Jedním z přednášejících na konferenci Komunikace vědy 2021 byl i televizní moderátor Daniel Stach, který ve své přednášce Věda pohledem veřejnoprávní televize popsal, jak funguje redakce vědy ČT a že není den bez vědy na ČT24: „Věda je všude kolem nás a naším cílem je popularizovat vědu napříč zpravodajstvím.“ V redakci, která má zhruba patnáct členů a některé jen na částečný úvazek, měsíčně připraví zhruba dvě stě vědeckých témat do vysílání a na webu vydají více než sto článku o vědě. „Nejznámějším pořadem je asi Hyde Park Civilizace, ale je to jen jedna čárka. Pohled vědy v různých formátech a v různé délce dostáváme do všech pořadů zpravodajství České televize – od ranního Studia 6 až po večerní Události komentáře nebo půlnoční zprávy,“ řekl Daniel Stach.

Kromě toho redakce vědy spolupracuje například i s webem ČT edu a odvysílaná témata zpracovává do podoby výukových pracovních listů, které pak s oblibou využívají učitelé. „Dělá nám vždy obrovskou radost, když dostáváme zpětnou vazbu, že učitelé naše výstupy používají při výuce a například na dílu Hyde Parku Civilizace s geniálním matematikem Cedricem Villanim ukazují, proč má smysl učit se matematiku,“ sdílel moderátor.

Nepotřebujeme oficiální tiskovou zprávu

Během své přednášky se zaměřil i na optimální spolupráci vědecké redakce s vědci a výzkumnými institucemi. „Nepotřebujeme oficiální tiskovou zprávu. Stačí nám jen odpovědi na pět otázek: Co?, Kdy?, Kdo?, Proč je to důležité? a Co uvidíme? Nic víc, jen tyto informace, které potřebujeme vědět včas,“ apeloval Daniel Stach a sdílel konkrétní příklad vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd, kteří se s výzkumem difrakce elektronů dostali na titulku prestižního odborného časopisu Science. „S doktorem Palatinusem jsme strávili několik dní telefonováním a řešením, co bychom tam mohli vidět – jsme televize a musíme mít co ukázat,“ vzpomínal oblíbený moderátor. Doktor Palatinus nakonec přišel s nápadem, jak lze ukázat difrakci elektronů ve studiu. „A tak jsme vzali laserové ukazovátko, záclonu a černou desku a ukázali jsme difrakci elektronů. V den, kdy skončilo embargo, byl tento úspěch ve Studiu 6, v Událostech, ve Vědě 24, na sociálních sítích s připraveným článkem na webu. Celkový zásah byl vysoce přes milion diváků, a to jen proto, že jsme měli dostatek času na přípravu,“ sdílel Stach a dodal, že kdyby se o objevu dozvěděli až po skončení embarga, byla by to jen krátká zpráva s dosahem zhruba osmdesát tisíc diváků. „Jediný rozdíl byl v tom, že doktor Palatinus chtěl a hledali jsme cestu.“ Kromě vědeckých úspěchů se do vysílání lze dostat i s odborným komentářem a vysvětlením aktuálních témat.

Časté chyby ale i optimismus

Daniel Stach sdílel i nejčastější chyby, se kterými se s kolegy stále setkávají. Patří mezi ně například to, že instituce netuší, co se u nich děje, informují pozdě nebo neví, co chtějí sdělit, a jen tak to zkouší. „Jsme televize, potřebujeme jiný typ obsahu než tištěná média – musíme mít co ukázat. Stejně tak, pokud PR oddělení nabízí nějakého vědce, měl by o tom daný vědec předem vědět, aby se nestávalo, že je zrovna na dovolené.“

Zároveň ale sdílel optimismus a příklady, jak se situace mění k lepšímu, a zdůraznil, že i díky koronavirové pandemii jsme se naučili mnoho nového. Za vědeckou redakci například zmínil nový typ pořadu Země v nouzi, kdy v hlavním vysílacím čase hodinu a půl až dvě debatují odborníci na konkrétní téma.

„Děkujeme za překlad,“ byla také nejčastější divácká reakce na zpravodajství v době pandemie. „A to je naše role, ale i role vědců – srozumitelně vysvětlovat, co se děje, a dávat věci do souvislostí,“ sdílel Daniel Stach, který v letošním roce spolu s novinářem Deníku N Petrem Koubským získal za „dlouhodobou činnost v oblasti popularizace vědy“‎ prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Kromě toho Daniel Stach a jeho redakční kolegové letos od Učené společnosti ČR získali Medaili za zásluhy o rozvoj vědy a od Českého klubu skeptiků Sisyfos Cenu Jiřího Heřta 2021.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (PH)

Foto: Hynek Glos, UK