facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Martin Rychlík

Martin Rychlík

Etnolog a vědecký novinář. Vystudoval etnologii i dějiny a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 2011 obhájil disertační práci v Ústavu etnologie FF UK, kde do roku 2015 částečně působil i jako odborný asistent. Roku 2009 absolvoval stipendijní pobyt na University of Tokyo (komunikace vědy, prof. Osamu Sakura). Zabývá se mimoevropskou etnologií, antropologií umění a kulturních areálů – zvláště Polynésie. Je autorem dvou monografií o tetování (2005, 2014), dvě popularizační knihy dr. Miloslavu Stinglovi editoval. Věnuje se především vysokému školství a popularizaci vědy. Je členem poradního sboru Českého výboru pro UNICEF a členem vědecké rady Nadačního fondu Neuron pro oblast společenských věd. V letech 2000 až 2006 byl redaktorem České tiskové kanceláře (ČTK), posléze pracoval v týdeníku Euro jako editor a reportér (2006 až 2010). Od roku 2010 byl novinářem webu Česká pozice a od roku 2013 psal pro Lidové noviny. Od roku 2019 působí na Univerzitě Karlově jako šéfredaktor médií.

„Fakulta se hlásí k původní myšlence, že máme v co nejširším smyslu vychovávat odborníky pro mírový jaderný průmysl,“ říká děkan Igor Jex při prohlídce jaderné fakulty ČVUT v Praze.

22. 9. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

„Už moc dobře víme, že z některých středních škol přichází jeden přírodovědný talent za druhým,“ říká Jan Černý, předsedající komisi biologické olympiády a jmenuje vynikající gymnaziální učitele. Před měsícem zazářili čeští středoškolští studenti – vlastně už nejmladší vědci – na 28. ročníku Mezinárodní biologické olympiády v Coventry. Kateřina Kubíková tam získala zlatou medaili!

16. 9. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Zbytky léčiv, hormonální antikoncepce, pesticidů a dalších chemikálií – takzvaných endokrinních disruptorů – mají vážné dopady na živé organismy v řekách. Týká se to také Česka, o což se zajímají vědci z centra RECETOX v Brně.

13. 9. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Slovo „robot“ proniklo do světových jazyků ze starší české divadelní hry, ale opravdová robotika i kybernetika hrají v českém výzkumu velkou roli i dnes.

7. 9. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Letecká archeologie umožňuje památky objevovat, ale i lépe chránit, říká Martin Gojda, jenž vydal knihu o průzkumu sídel a krajiny. V kokpitu už nalétal přibližně tisíc hodin. Přesto není pilotem, nýbrž archeologem, který z výšek sleduje vliv lidské činnosti na krajinu.

31. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Díky milionu eur Jiří Klimeš vybuduje tým, který vyvíjí chytré metody pro přesnější simulace materiálů, hlavně pak molekulárních krystalů. Metoda je zajímavá i pro farmacii a materiálové vědy.

26. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Nejsilnějším průmyslovým odvětvím v Česku je výroba aut. Bez strojírenské tradice a hi-tech vývoje by nebylo elektromobilů ani firem jako Škoda Auto či Tatra.

21. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

V České republice vznikla nová unikátní střediska pro laserovou fyziku: ELI a HiLASE. Laserový i optický výzkum má ale v zemi dlouhou tradici.

11. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Výzkumný projekt zaměřený na zdravotní rizika získal 218 milionů korun. Do Brna přišel i profesor z elitní techniky ETH Curych.

5. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)

Peter Gruss, exprezident Společnosti Maxe Plancka, radí české vládě. Dvanáct let vedl síť excelentních výzkumných ústavů pod hlavičkou německé společnosti. Chválí zdejší základní výzkum, přidat musí ten aplikovaný.

2. 8. 2017
Martin Rychlík
Array
(
)