Text doplňujeme vyjádřením předsedy Grantové agentury ČR Petra Baldriana, které naleznete pod blogem. V únoru 2023 jsem (Dalibor Štys) popisoval proč a kam vede vývoj open access časopisů. Dnes jsme dospěli k tomu, že GAČR a mnohé vědecké rady blokují celé nakladatelství MDPI.
Už v tomto předchozím článku jsem upozorňoval, že MDPI není jediný hříšník a že ani od něj nepochází pohoršení. A že ve skutečnosti předním z viníků je nejslavnější Nature. V textu uvádíme pár konkrétních příkladů časopisů, které v MDPI vydávají důležité vědecké články, které jsou citovány převážně mimo MDPI. Díky tomu, že se už desítky let nezajímáme o obsah článku, ale o ratingy časopisů, jsme zavrhli pro financování z českých zdrojů celé vědecké obory. Ještě si někdo myslí, že už není čas se probudit? Být genetikem také bývalo smrtelným nebezpečím v určitém období v Sovětském svazu. Dnes studovat entropii znamená octnout se mimo vědecké financování.
V entropii je první časopis Entropy z nakladatelství MDPI. Byla založen v roce 1999. Jeden čas byl editorem-in-chief například známý dánský statistik Peter Harremoës https://www.researchgate.net/profile/Peter-Harremoes. To bylo ještě v dávných sladkých dobách, kdy se lidé dokonce dohadovali o tom, jestli vůbec placené publikování v open access časopisech nenarušuje jejich vědeckou čest! Protagonisté těchto časů už vymírají. Teď máme jinší starosti.
Časopis Entropy do covidu pořádal hlavní konference v oboru, dodnes v něm publikují špičky v oboru a naši přední entropici Petr Jizba (FJFI ČVUT) a Jan Korbel (Medical University Vienna) v něm v roce 2021 složili speciální číslo The Statistical Foundations of Entropy. V roce 2023 v Entropy Jan Korbel publikoval práci Geometric Structures Induced by Deformations of the Legendre Transform a Petr Jizba Constraints on Tsallis Cosmology from Big Bang Nucleosynthesis and the Relic Abundance of Cold Dark Matter Particles. No jistě tam publikovali, aby ty práce došly opovržení vědeckou komunitou. To jen my jsme tak zpozdilí, že jsme považovali za čest publikovat tam, kde i ti nejlepší z oboru.
Jiný časopis, v němž jsme publikovali, je Symmetry. Ten vydal nedávno statistiku, jaká vydavatelství články v něm publikovaném citují (Fig. 1). (Obrázek je zpracován redakcí Symmetry podle Web of Science).
Jen méně než 15 % citací pochází z MDPI. Znamená to, že vědci publikující v Springer Nature se nechali ošálit nekvalitními články z MDPI dokonce více než samotní vědci publikující v MDPI. Jak pravil klasik, „Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy?“
Všechny vydavatelské domy mají a musí mít politiku, jak zvyšovat náklad. Jistější podnikání s minimálními náklady a pracností by jeden sotva pohledal. Vědci si články sami napíší, zadarmo vzájemně zredigují, a ještě zaplatí jejich umístění na webové stránky. Ano, vědecké publikování je placená reklama. Jako ukázku, jak to dopadá v jednom baby Nature časopise, dávám odkaz na jeden hysterický podcast renomovaného imunologa z USA https://www.youtube.com/watch?v=9Q4qaZsk8UU. Všichni mají máslo na hlavě, jen Českou republiku napadlo zablokovat jedno nakladatelství, které, jako všechna ostatní, vydává dobré i špatné časopisy.
A víte, proč jsou některé časopisy špatné? Sladké tajemství spočívá v tom, že v oborech, o nichž se v nich píše, se dělá (nejen, ale i) špatná věda. A, jak dokládá podcast kalifornského imunologa Vinaye Prasada, špatná věda se dělá i v imunologii a publikuje v Nature Communication. Nemá cenu požadovat nějaký návrat do starých dobrých časů, které ostatně neexistovaly. Byl to totiž nejspíš již sám Gregor Mendel, kdo se kdysi spokojil s daty, která „potvrzovala očekávané poměry“ https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0039368121002120 .
Jenže – v tom článku v Nature Communication šlo o lékařský výzkum. A špatná interpretace znamená ohrožení zdraví a v důsledku i životů. To není žádná intelektuální zábava. Kdy už to konečně mnozí vlivní vědci pochopí?
Světlem na konci tunelu je možnost práce s velkými daty a jejich agregace metodami umělé inteligence, i když i tam výsledek závisí často na metodě. Tedy, pokud umělé inteligenci nezakážeme vycházet z článků MDPI. Může se i stát, že algoritmy (třeba ty naše), které právě ta konkrétní umělá inteligence používá, budou publikovány právě v MDPI. Ale klidně ať umělá inteligence demonstrativně spáchá sebevraždu. RIP AI.
Autor: Dalibor a Renata Štysovi
Příspěvky z rubriky Blogy a komentáře nijak nevyjadřují názory a postoje redakce.
13. 9. 2024 Reakce předsedy Grantové agentury ČR Petra Baldriana:
Grantová agentura České republiky nestanovuje žádné omezení toho, kde mohou její řešitelé publikovat. Všem řešitelům nicméně doporučujeme, aby při volbě publikačního média vzali v úvahu kvalitu redakční práce (například velmi krátké či velmi nekvalitní recenzní řízení) a snažili se vyvarovat těch médií, kde kvalita peer review není zaručena.