facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Michael Šebek

Michael Šebek

Profesor kybernetiky a vedoucí Katedry řídicí techniky na FEL ČVUT. Vedoucí oddělení Kyberneticko-fyzikálních systémů v CIIRC ČVUT. Pracoval na ETH Zurich, TwenteUniversiteit a v Akademii věd. Je často citovaným odborníkem na teorii automatického řízení, síťové a multiagentní systémy, formace robotů, autonomních aut, letadel a satelitů. Publikoval stovky článků ve špičkových světových časopisech. Založil firmu PolyX na software pro aplikace polynomiálních metod s tisíci instalací v průmyslu a na školách po světě. Vedl desítky projektů EU, NATO, mezinárodních a tuzemských. Koordinuje smluvní výzkum katedry pro Honeywell, Porsche, US Navy a další. Přednáší Automatické řízení na ČVUT a mnoha světových školách. Na ČVUT vytvořil elitní program Kybernetika a robotika a spoluzaložil EU program SpaceMaster, jehož studenti studují každý semestr na jiné evropské univerzitě. Vychoval desítky doktorandů, dnes úspěšně působících ve firmách a univerzitách po světě. Vede Evropský průmyslový doktorát s belgickou firmou Siemens Industrial Software. Založil populární Robosoutěž pro střední a základní školy z celé ČR. Předsedá Panelu Rady vlády pro výběr excelentních výsledků v technických a informatických vědách. Získal Cenou Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga.

Tento text je inspirován článkem Václava Hořejšího Kafemlejnek – dobrý sluha a zlý pán?, který vyšel zde 2. 12. 2016. V něčem s ním souhlasím, v něčem ne, a konečně jsem se odhodlal to sepsat. Dovolím si předpokládat, že čtenář tohoto blogu je obeznámen jak s proklínaným kafemlejnkem, tak s tahanicemi okolo hodnocení naší vědy vůbec.

5. 12. 2016
Michael Šebek
Array
(
)

Může být i diskuse o hodnocení vědy označena módními slovy post-pravdivá či post-faktická? Bohužel ano, jak ukazuje článek Jiřího Chýly Münich nebo Šebek? uveřejněný na tomto blogu 21. 11. 2016.

28. 11. 2016
Michael Šebek
Array
(
)

Tento text je polemikou s článkem Dana Münicha „Co všechno unese druhý pilíř kafemlejnku“. V předchozím textu „Výběr excelentních výsledků – Pohled do kuchyně Panelu pro technické a informatické vědy“ věnované Panelu EP04 jsem podrobněji popsal jeho práci a metody, kritéria a postupy, které při výběru použil. Laskavému čtenáři doporučuji si nejprve tento text přečíst, protože na něj budu v dalším občas odkazovat.

14. 11. 2016
Michael Šebek
Array
(
)

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace nedávno na svém webu zveřejnila výsledky dalšího kola výběru excelentních výsledků podle Pilíře II Metodiky. Dá se očekávat, že výběr i jeho metodika budou opět předmětem mnoha debat a možná i kritiky. Tak aby měli kolegové o čem diskutovat, rozhodl jsem se podrobněji popsat práci hodnotícího panelu EP04 Technické a informatické vědy, který jsem již podruhé vedl.

11. 11. 2016
Michael Šebek
Array
(
)