facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Dny vědy a techniky v Plzni

14. 9. 2018
Dny vědy a techniky v Plzni

Od pátku 14. do soboty 15. září 2018 bude plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem patřit vědě a technice. Už potřinácté se tu uskuteční Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni, které promění náměstí ve vědeckou laboratoř s 32 interaktivními expozicemi.

dny vědy a techniky v plzni 1„Dny vědy a techniky patří mezi tradiční podzimní akce, které se mohou pochlubit vysokou návštěvností a velkou oblibou zejména u dětí a mladých lidí. To je skutečnost, která mě velmi těší, protože nahlédnutí pod pokličku věcem, které se nám zdají samozřejmé, nebo objevovat skutečnosti, o nichž jsme dosud neměli ponětí, to je často to, co motivuje mladé lidi ke studiu technických, strojních nebo medicínských oborů. Odborníky v této oblasti naše společnost potřebuje a bude tomu tak i do budoucna, proto jsem rád, že Dny vědy a techniky umožňují lidem pohlédnout na věci kolem sebe okem vědy,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Na návštěvníky Dnů vědy a techniky čekají stanoviště jako Astronomie a kosmonautika pro každého, Rakety na alternativní pohon, Člověk a energie nebo Fyzika převážně nevážně. V interaktivní expozici Body in Numbers si zájemci změří svoji tělesnou kondici, jinde budou vlastními silami vyrábět elektřinu, seznámí se s principem takzvaných chytrých oken nebo se s fyzikou proletí kolem světa. Jako každý rok se na Dnech vědy a techniky představí i další obory. Na cestu po stopách legendárních cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky pozve výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech. Expozice Živá archeologie představí archeologické nálezy z území Plzeňského kraje od pravěku po 20. století i moderní postupy jejich zpracování.

DVT ilustr.3

„Dny vědy a techniky jsou skvělou formou, jak oslovit a zaujmout děti a mladé lidi. Město Plzeň se o to systematicky snaží nejen během této akce, máme řadu atraktivních projektů na podporu technického vzdělávání po celý rok. Například naše Centrum robotiky nabízí kroužky robotiky, programování, kybernetiky a jiné. Stejně tak mladí lidé dostali šanci pracovat na našem satelitu, jenž do konce roku necháme vypustit do vesmíru a podobně,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Na plzeňském náměstí bude během Dnů vědy a techniky vystaven také neobvyklý automobil, a sice návrh studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nového crossoveru, vycházející z velikosti Škody Fabie třetí generace. Nebude to běžné auto s kovovou kapotou, ale tzv. clay model. Auto představili na pražském Designbloku a na plzeňském Design Weeku. Na Dnech vědy a techniky jej předvedou v jeho finální fázi.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, neměl by si nechat ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská energetika. Ta proběhne v pátek 14. 9. v 9 a ve 13 hodin. Pro účast je nutná registrace na webových stránkách www.dnyvedy.zcu.cz. Svět chemických reakcí čeká na zájemce v pátek 14. 9. v budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42.

Na náměstí a před Západočeským muzeem budou Dny vědy a techniky probíhat v pátek i v sobotu od 9 do 17 hodin. Mezi vystavovateli budou nejen fakulty Západočeské univerzity, ale také Techmania Science Center, Centrum robotiky, Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni, západočeská pobočka České astronomické společnosti, DEPO 2015, nezisková organizace nvias, společnost WITTE Automotive, Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro a SPŠ stavební Plzeň.

Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu jsou k dispozici na webové adrese www.dnyvedy.zcu.cz.

 Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni