Na přípravě takzvaného Citizen programu reflektujícího současný trend celospolečenského zájmu o vědu a její popularizaci se podílely VIDA! science centrum, Hvězdárna a planetárium Brno a také parta vědeckých nadšenců z brněnské Science Party. A zváni jsou skutečně všichni. „Záměr otevřít se veřejnosti byl od počátku kvitován i na těch nejvyšších úrovních,“ říká za organizační tým Masarykovy univerzity Ondřej Hradil.
VIDA! After Dark: Light It Up!
18. 10. (út), 19:00h
Pravidelný večer z cyklu VIDA! After Dark bude v návaznosti na ICRI 2022 patřit laserům. Věděli jste, že v Dolních Břežanech, jen pár kilometrů od Prahy se nachází moderní laserové centrum ELI Beamlines, kde mohou vědci využívat nejvýkonnější laser na světě? Nejen o něm přijdou do VIDA! centra pohovořit ti nejpovolanější, generální ředitel celého laserového konsorcia ELI ERIC Allen Weeks a jeho první vědecký ředitel Andrew Harrison. Společně s nimi se můžete projít laserovým bludištěm, vyzkoušet si experimenty ve světelné laboratoři, vyrobit vlastní kapesní laser anebo si dát originální světélkující drink.
Ti, kdož hýbou hvězdami a vesmírem
20. 10. (čt), 19:00h
Tři světoví experti – jeden výjimečný večer. Hvězdárna a planetárium Brno během ICRI 2022 přivítá trio předních odborníků na kosmickou tematiku: generálního ředitele Evropské jižní observatoře Xaviera Barconse, Nicolause Hanowského z Evropské kosmické agentury a Adriana Tipladyho, který se do jihomoravské metropole přijede podělit o zkušenosti z jihoafrické radioastronomické observatoře SARAO, jejíž radioteleskop sestávající z více než šedesáti satelitních „talířů“ se v minulosti zasloužil už o několik skutečně výjimečných vesmírných objevů. Přijďte se seznámit s hvězdným triem, které skutečně hýbe hvězdami. A ukažme všem nadšení z Kraví hory!
Science Afternoon Party
17. 10. (po), 18:00h
19. 10. (st), 19:00h
21. 10. (pá), 18:00h
Science Party Brno je skupina vědeckých nadšenců, která se řídí heslem „Serious Topic + Fun = Serious Fun“. K pravidelným stejnojmenným akcím v rámci ICRI 2022 připravila tři večery se třemi výjimečnými hosty v baru 4pokoje. O své práci v neformálním prostředí a s nadhledem pohovoří Vojtěch Pleskot, člen obřího mezinárodního experimentu ATLAS realizovaného ve švýcarském CERNu, australský biolog, ekolog a matematik Hugh Possingham, který se významně angažuje v ochraně životního prostředí, a také původem egyptská fyzička Gihan Kamel působící v jordánském synchrotronu SESAME, jenž je vnímán též coby symbol podpory blízkovýchodní spolupráce.
Autor: Václav Tesař
Zdroj: Masarykova univerzita