facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ohlédnutí za 54. ročníkem Academia Film Olomouc

2. 5. 2019
Ohlédnutí za 54. ročníkem Academia Film Olomouc

Na konci dubna proběhl pod záštitou Univerzity Palackého již 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Festival představil nejvíce soutěžních snímků ve své historii a přivítal také rekordní počet diváků.

Afo do textu

Festival pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. Za tu dobu se z komorní akce stal jednou z největších vzdělávacích událostí v Evropě. Akce se již účastnila nejedna významná osobnost ze světa vědy. V minulých letech se zde například sešel teoretický fyzik Lawrence M. Krauss s evolučním biologem Richardem Dawkinsem.

V rámci festivalu se každoročně udělují ceny těm nejlepším kouskům ze světa populárně-vědeckých dokumentů. Letos se přihlásily úctyhodné 4 000 dokumentů. Nejlepším českým a slovenským populárně-vědeckým dokumentárním filmem se stal snímek režiséra Marka Janáče „Magion – příběh družice“. Kromě filmových cen, se udělují také ceny pro ty nejlepší popularizátory vědy. Osobností oceněnou za popularizaci vědy se letos stal anglický historik Robin Lane Fox a egyptolog a archeolog Zahi Hawass. Cenu za popularizaci pro instituci si odnesly Toulky českou minulostí.

Novinkou letošního ročníku pak bylo ocenění AFO Spotlight, které se zaměřuje na mladé české a slovenské tvůrce, ve kterých AFO spatřuje významný potenciál pro budoucí tvorbu a popularizaci vědy. Cenu si přebral Petr Salaba. Kromě ceny tak získal i vstup na prestižní konferenci World Congress of Science and Factual Producers v Tokiu, kterou věnoval sám ředitel konference Paul Lewis. Ten byl rovněž letošním hostem odborné části programu s názvem 4Science.

Rekordní byl festival i co se týká návštěvnosti. Počet diváků se letos vyšplhal na cifru 9 430. Ředitel festivalu Jakub Ráliš k letošní návštěvnosti řekl: “Před 15 lety bychom nikdy nevěřili, že věda a vědecké dokumenty mohou být tak oblíbené a vyhledávané širokou veřejností. Narůstající zájem o festival a hlavně o témata, kterým se věnuje, nás utvrzuje v tom, že to, co děláme, má opravdu smysl.”

Festival se účastnilo kolem 600 hostů z řad odborníků, filmařů, producentů a vědců, kteří se významně podíleli na programu festivalu. Pozitivní zpětná vazba na festival přišla z řad návštěvníků i hostů. Režisér filmu Ve stopách Einsteina Timothy Wheeler svůj olomoucký zážitek okomentoval: “A great place to restore your faith in humanity - Academia Film Olomouc in the Czech Republic is one of the best festivals in the world where art, science, and film converge.“

Mezi významné hosty festivalu, kteří jistě mají svůj podíl na jeho rekordní návštěvnosti, patří evoluční biolog Richard Dawkins, egyptologové Zahi Hawass, Mostafa Wazíri, Miroslav Bárta a Miroslav Verner, experti na severskou mytologii Joshua Rood, Angrímur Vídalín nebo Einar Selvik, který měl i úspěšný koncert, kosmonaut Vladimír Remek, mezinárodní hnutí studující fenomén memů Clusterduck, britský popularizátor vědy Ian Christie a mnoho dalších.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci