facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Podnikatelé a vědci míří do Japonska

5. 6. 2018
Podnikatelé a vědci míří do Japonska

Dne 3. 6. 2018 odletěla pod záštitou Hospodářské komory ČR delegace složená z podnikatelů a zástupců vědeckých center do Japonska. Do Země vycházejícího slunce doprovází náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu na jeho pracovní cestě s cílem rozšířit mimo jiné i spolupráci ve výzkumu, vývoji a inovacích. 

Účastníci mise působí v high-tech oborech, např. v oblasti výzkumu pomocí laseru, jaderného výzkumu, nanotechnologií, IT a bioplastů. Mise se účastní také zástupci firem, které působí v oblasti elektrotechniky, hutního průmyslu, právních služeb či bankovnictví. Právě v high-tech oblasti, IT nebo nanotechnologiích je Japonsko na světové špičce. Mise tak představuje velkou příležitost i pro české firmy, které by mohly s Japonskem navázat spolupráci a přinést do české ekonomiky přidanou hodnotu.

V úterý se setkají s představiteli Japonské obchodní a průmyslové komory i Japonské obchodní federace Keidanren. Poté českou delegaci přijme generální ředitel výzkumného střediska AIST Tokyo Waterfront, jednoho z devíti regionálních výzkumných základen provozovaných v rámci Národního institutu pro pokročilé průmyslové vědy a technologie (AIST). Středisko se zaměřuje třeba i na vývoj nových léků, například na roztroušenou sklerózu či rakovinu, a to za využití informačních technologií včetně umělé inteligence. Následně delegaci čeká také návštěva ústředí tokijské metropolitní vlády, kde se seznámí s Technologickou radou a jeho rozvojovými programy.

Ve středu se podnikatelé přemístí do „vědeckého města“ Tsukuby vzdáleného asi 90 minut od Tokia, kde je v Národním institutu pro materiálové vědy (NIMS) se svým týmem přijme jeho viceprezident Kazuhiro Hono. Česká delegace se na místě seznámí i s činností Mezinárodního centra materiálů pro nanoarchitektonikuCentra pro ekologický výzkum energetických a environmentálních materiálů, které vyvíjí materiály pro solární články a baterie.

Delegace se dále setkání v tokijské Shinagawě se zástupci společnosti NEC Innovation World. Ta uvádí na trh klíčové technologie, v oblasti mobilních telefonů to byly např. barevné displeje, podpora 3G, duální obrazovky a kamerové moduly.

Japonsko patří mezi hospodářsky nejvyspělejší světové ekonomiky. Po Číně a USA je třetí největší světovou ekonomikou a trhem s nejvyšším počtem bohatých domácností na světě. Země také patří mezi nejvýznamnější přímé zahraniční investory u nás, zaujímá přitom jedno z předních míst v přílivu investic s vysokou přidanou hodnotou do ČR. V ČR působí 229 japonských firem zaměstnávajících přes 47 tisíc lidí, přičemž 98 japonských společností se v ČR zabývá výrobou a 11 firem výzkumem a vývojem.

Ačkoliv je Japonsko pro ČR druhým nejvýznamnějším exportním trhem v Asii, vzájemná obchodní bilance je pro ČR dlouhodobě pasivní. České firmy vloni vyvezly do Japonska zboží za 18 mld. Kč, z Japonska se do ČR dovezlo zboží za 67 mld. Kč. Japonsko vyrábí mobilní telefony a automobily také z českých komponentů, které tvoří největší část českého vývozu do Japonska. Vyváží se ale také český chmel, české sklo a bižuterie nebo stroje na výrobu nanovláken. Japonci do ČR dovážejí hlavně tiskárny a kopírky, automobily, elektrické motory a generátory, ale i lékařské nástroje pro chirurgy nebo zubní lékaře.

Na přelomu ledna a února 2019 se v Tokiu uskuteční také veletrh Nano tech 2019, na kterém vystavují výzkumné organizace a podniky z celého světa působící v oblasti nanotechnologií.

 

Zdroj: Hospodářská komora ČR