facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Informační den: Podpora ESA pro inovace a podnikání

1. 2. 2024
Informační den: Podpora ESA pro inovace a podnikání

Evropská kosmická agentura (ESA) nabízí několik programů, které pomáhají firmám ve vývoji nových nebo využívání existujících kosmických technologií. Podporu mohou získat začínající startupy i velké firmy – pro každou je však určený jiný program.

Infoden ESA

Aby zájemcům pomohli v orientaci mezi jednotlivými programy a výběru toho nejvhodnějšího, pořádají ESA BIC Czech Republic, ESA Technology Broker a ESA Business Applications Ambassador dne 6. 2. 2024 od 9:00 hodin společný informační den.

„Díky úzké spolupráci s ESA Ambassadorem a ESA Technology Brokery víme, jak je pro firmy někdy složité vybrat vhodný způsob podpory, který by nejlépe odpovídal potřebám jejich záměru. Proto jsme se rozhodli uspořádat společný informační den, během kterého budeme zájemce navigovat nabídkou, tak aby na konci přesně věděli, co potřebují a jak mají postupovat. Věříme, že se tento koncept setká s pozitivním ohlasem,“ říká Michal Kuneš, programový manager ESA BIC Czech Republic.

Během dopoledního bloku proběhne společné představení a vymezení všech programů ESA BIC, ESA Spark Funding a ESA Business Applications and Space Solutions (BASS). Díky tomu si zájemci budou schopni vybrat, který program se nejlépe hodí právě pro jejich záměr, a po obědové pauze se budou moci přihlásit do skupiny zaměřené již pouze na jejich vybraný program. Zde se mohou doptat na další detaily a ve skupině diskutovat své otázky. Následně budou všichni zástupci jednotlivých programů k dispozici pro individuální konzultace konkrétních podnikatelských záměrů. Odkaz na rezervaci konkrétního času pro konzultaci bude zájemcům k dispozici po skončení společného dopoledního bloku.

Informační den je vhodný pro lidi s nápadem na využití kosmických technologií v podnikání, ať už uvažují o založení startupu nebo startup již mají. ESA však podporuje i velké firmy, které například podnikají v oboru nesouvisejícím s vesmírem, ale využití kosmické technologie by jim pomohlo inovovat produkty či vstoupit na nové trhy, stejně tak jako ty, kteří mají ambici stát se dodavateli Evropské kosmické agentury. Aplikace kosmických technologií přitom mohou sahat od zpracování družicových dat pro zemědělství či městské plánování přes využití kompozitních materiálů až po stavbu domů inspirovaných vesmírnými habitaty. Technologický transfer ale může fungovat oběma směry – ESA podporuje také firmy, které pracují s technologií, která by mohla najít využití ve vesmíru.

Jedná se o první český informační den pořádaný pro tři programy ESA na podporu podnikání společně. Organizátory jsou Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, v rámci jejíž aktivit působí ESA BIC a ESA Business Applications Ambassador, a Technologické centrum Praha, které je zodpovědné za agendu ESA Technology Broker. Celá akce proběhne online, hlavním jazykem informačního dne je čeština, individuální konzultace lze pak případně realizovat i v angličtině. Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím tohoto formuláře.  

 

Zdroj: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest