facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Konference: Ending gender-based violence in academia

11. 11. 2022
Konference: Ending gender-based violence in academia

NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR pořádá v rámci českého předsednictví v Radě EU mezinárodní konferenci na aktuální téma genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování na vysokých školách. Konference s názvem „Ending gender-based violence in academia: Toward gender-equal, safe and inclusive research and higher education“ se uskuteční 24. a 25. listopadu 2022 v Praze v Lichtenštejnském paláci.

Bude možné se k ní připojit i online. Záštitu nad konferencí převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

V Praze se sejdou zástupci a zástupkyně odpovědných národních úřadů, vědecko-výzkumných organizací, poskytovatelů finanční podpory na výzkum a inovace a dalších organizací nejen ze zemí EU, ale i z USA a Velké Británie. Konference se zúčastní také Joanna Drake, zástupkyně generálního ředitele z GŘ pro výzkum a inovace Evropské komise, ministr školství Vladimír Balaš a náměstkyně ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová. Prostor na konferenci dostanou také studentské spolky a iniciativy.

Součástí konference bude také představení výsledků unikátního celoevropského projektu Horizontu 2020 UniSAFE, na kterém se NKC podílí. Tento projekt mapuje problematiku genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování v akademické sféře na několika úrovních. Zabývá se nejen rozšířeností tohoto problému, ale také postupy, které instituce i jednotlivé země používají k jeho odstranění. Z výzkumu například vyplývá, že s nějakou formou tohoto typu násilí se setkaly dvě ze tří osob. Potvrzuje také, že častěji jsou mu vystaveni lidé, kteří jsou více zranitelní kvůli příslušnosti k LGBTQ+, své etnicitě nebo zdravotnímu znevýhodnění. Součástí projektu je i vytvoření systémových řešení a nástrojů, které pomohou v prevenci a při potírání nejen těchto forem násilí a obtěžování.

Cílem konference Ending gender-based violence in academia je podnítit debatu o opatřeních, která mohou zvýšit ochranu před všemi formami násilí v akademickém prostředí. Zaměří se jak na osoby studujících, tak i na zaměstnané na vysokých školách.

Před samotnou konferencí se v Praze navíc uskuteční zasedání konsorcia projektu UniSafe. V jeho rámci proběhne 22. listopadu od 17 hodin v Kampusu Hybernská veřejná panelová diskuze. Ta se bude věnovat představení poznatků a přístupů evropských univerzit k tématu genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování.

Podrobnosti o konferenci zde

Podrobnosti k panelové diskuzi projektu UniSAFE zde.

Konference je podporována z projektu sdílených činností CZERA financovaného MŠMT (identifikační kód MS2103).

Program konference včetně medialonků zahraničních expertů a expertek najdete zde.

 

Zdroj: NKC - Gender a věda

« Červen 2023 »
Po Út St Čt So Ne
      2 3 4
5 6 11
16 17 18
24 25
26 30