facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Veletrh vědy 2024

25. 4. 2024
Veletrh vědy 2024

Debata o souboji lidského mozku a umělé inteligence, science shows Pevnosti poznání nebo iQLandia, ale také přednášky o pohanském náboženství starých Slovanů či paměti rostlin. To jsou jen některé z bodů programu letošního Veletrhu vědy. Akce se letos koná od 30. května do 1. června 2024 a zdarma nabízí přes 100 expozic vhodných pro zvídavé zájemce včetně školáků, studentů, rodin s dětmi i dospělé všech věkových kategorií.

Ať už vás zajímá hudba, umělá inteligence, chemie, vesmír, nebo rostliny a zvířata, na Veletrhu vědy to pravděpodobně najdete a případně i vyzkoušíte. Veletrh vědy je přehlídkou toho nejzajímavějšího i nejužitečnějšího, co věda přinesla a přináší do našich životů. A hlavně je to věda, na kterou si můžete sáhnout,“ říká Petr Borovský z Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.

Chemické pokusy i historie

Část programu se děje přímo v interaktivních expozicích, které si chystají pracovníci a pracovnice jednotlivých ústavů Akademie věd ČR, případně univerzit a různých firem a společností. Do expozic je volný vstup bez rezervace. Vyzkoušet si v nich můžete třeba chemické pokusy, poznávačku živočišných druhů nebo matematické hlavolamy. Oblíbené jsou také expozice historiků nebo archeologů, nápadité bývají stánky filozofů.

Letos bude k dispozici stavebnice pro domácí experimentování s rostlinami, zájemci dostanou příležitost stát se skladatelem vlastní lidové písně nebo agentem v tajné laboratoři. Návštěvníci se také dostanou k srdci jednoho z nejintenzivnějších laserů světa L4-Aton nebo si zahrají laserové šachy.

Besedy a diskuze

Další část programu najdete v Keplerově sále v 1. patře nad vstupní halou Veletrhu vědy. Právě tam je potřeba si zarezervovat místa, protože program v ní je poměrně nabitý a bývá o něj velký zájem.

Vybírat je možné z několika panelových diskuzí moderovaných Václavem MoravcemSouboj lidského mozku a umělé inteligence, Češi – Slované? Mýty a fakta o našem slovanství nebo Města pro život?. Rezervace jsou otevřené také na přednášku Když se paměť zelená. Mají rostliny paměť? Víta Latzela z Botanického ústavu AV ČR nebo na přednášku Které místo je v jaderné elektrárně nejstřeženější?, kterou si připravil bezpečnostní ředitel Skupiny ČEZ Daniel Rous společně s Danou Janovskou, odbornou průvodkyní jaderné elektrárny Dukovany.

Vědecká brána

Letošní novinkou je Vědecká brána – přednáškový prostor nejen Akademie věd ČR vestavěný ve vstupní hale Veletrhu vědy. Na této pódiové scéně se prostřídají zajímaví hosté, kteří návštěvníkům přiblíží aktuální témata a výsledky špičkového výzkumu prováděného nejen na pracovištích AV ČR. Právě na této platformě se uskuteční také živé nahrávání Podcastu Akademie věd. Na téma „Věda vs sci-fi. Jak se astrobiologie propisuje na stránky románů?“ si budou s podcasterkou Jitkou Kostelníkovou a hercem Justinem Svobodou povídat přírodovědci a popularizátoři vědy Julie Nekola NovákováTomáš Petrásek.

Zájem o Veletrh vědy každý rok roste – loni ho navštívilo rekordních 46 tisíc lidí. Do největší populárně-naučné akce se zapojují nejen ústavy pořádající Akademie věd ČR, ale také univerzity, firmy a další instituce.

Veletrh vědy se koná v PVA EXPO Praha a je otevřený od 30. května do 1. června od 10 do 18 hodin zdarma.

Na program se můžete registrovat zde.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
          2
3 8 9
15 16
18 21
28 29 30