facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Panel: Czexpatění i přes zdravotní překážky

6. 10. 2023
Panel: Czexpatění i přes zdravotní překážky

Výjezd do zahraničí jako součást vědecké kariéry s sebou přináší řadu výzev. Kde budu bydlet? Jak se sžiji s místní kulturou? A mnoho dalších… Vědkyně a vědci, kteří mají zdravotní komplikace, řeší všechny tyto otázky, ale k tomu přibývají další. Budou tam dostupné léky? Jaká je místní zdravotní péče? Jak rychle se zvládnu zorientovat v novém prostředí?

Panelová diskuze se uskuteční přes aplikaci ZOOM 16. října 2023 od 19 hodin. Registraci proveďte zde.

Do panelové diskuze přijali pozvání ti, kteří již výjezd do zahraničí se zdravotní komplikací zvládli, a také zástupkyně Centra Carolina, které v této situaci vědkyně a vědce podporuje.

Panelisté:

Mikuláš Klenor

 - je studentem magisterského oboru Fyzikální chemie na Univerzitě Karlově. V laboratoři prof. Hobzy na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se pod vedením dr. Martina Lepšíka věnuje teoretickému návrhu léčiv. Ve své diplomové práci navrhuje inhibitory cílené na léčbu onemocnění Covid-19. Ve volném čase se věnuje hudbě, především skrze členství v Pražském komorním kytarovém orchestru, kde s další dvacítkou spoluhráčů hrají skladby od klasiky až po pop na klasické kytary.

Mikulášovi byla v šesti letech diagnostikovaná těžká slabozrakost, přesto prošel systémem klasického vzdělávání. Během svého magisterského studia si výjezdem přes Erasmus do Vídně sám dokázal, že zkusit něco takového, mimo komfortní zónu, stojí za to a chce inspirovat další vědkyně a vědce s handicapem, aby se výjezdu do zahraničí nebáli.

Hanka Hušková

- během doktorského studia působila na International Agency for Research on Cancer v Lyonu ve Francii, kde studovala mutační signatury a geny podílející se na vzniku rakoviny. Poté se přesunula do jihofrancouzské Marseille, kde zkoumala proteiny účastnící se oprav DNA. Po návratu do ČR během rodičovské pauzy pracovala pro Czexpats, nyní hledá další profesní dráhu. O svém výzkumu ve Francii Hanka psala na blogu zde a v této diskuzi se podělí o své zkušenosti s přesuny do zahraničí (a návratem do ČR) během dlouhodobé nemoci a těhotenství.

Centrum Carolina

Centrum Carolina podporuje studenty se specifickými potřebami (zdravotním znevýhodněním, specifickými poruchami učení, psychickými problémy aj.), studující s ekonomickým znevýhodněním nebo studující rodiče. Obrátit se však na náš tým může každý, koho v průběhu studia postihnou nějaké komplikace. Prezentovat jeho aktivity budou Šárka VohlídalováSimona Kostelánská.

 

Zdroj: Czexpats in Science