Nová data o využívání práv plynoucích z ochrany průmyslového vlastnictví zveřejnil Český statistický úřad na začátku listopadu.
Počty poskytnutých licencí mírně klesají
I když počet poskytovatelů patentů vzrostl, počet nově uzavřených licencí na patenty v roce 2020 klesnul. Na přijatých poplatcích se sice vybralo o čtyřicet procent více peněz než v předchozím roce, výrazný nárůst příjmů z licenčních poplatků je však ovlivněn činností Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, na který dlouhodobě připadá drtivá většina z celkové sumy získaných licenčních poplatků v ČR. Souhrnné licenční příjmy za ostatní subjekty zaznamenaly meziroční pokles o 13 %.
V roce 2020 bylo v Česku celkem 85 poskytovatelů licencí na patent, kteří poskytovali celkem 359 patentových licencí a obdrželi na licenčních poplatcích částku, která překročila 3 miliardy Kč. Jak je patrné z výroční zprávy o hospodaření ÚOCHB AV ČR, bezmála 2,9 miliardy korun však činily příjmy tohoto ústavu z licencí za celoživotní práci Antonína Holého a jeho týmu. Nových poskytovatelů patentových licencí bylo v minulém roce 27 a nově bylo poskytnuto celkem 67 patentových licencí.
Licencemi, které poskytují právo užívat technická řešení chráněná užitným vzorem, disponovalo vloni 88 subjektů, téměř stejně jako v předcházejícím roce. Stejně, jako v případě celkového počtu platných licencí, došlo ve srovnání s rokem 2019 k mírnému poklesu i u celkové výše zaplacených licenčních poplatků. Přijaté licenční poplatky za užitné vzory jsou výrazně nižší než příjmy z licencí za patenty – v roce 2020 činily dohromady 330 milionů korun.
Mezi poskytovateli licencí jsou nejčastěji zastoupeny podniky s velkým odstupem následované vysokými školami. V roce 2020 poskytovalo licence na patent 47 podniků a na užitný vzor 53 podniků, v případě vysokých škol se jednalo o 16 poskytovatelů licencí na patent a 11 na užitný vzor. Mezi veřejnými výzkumnými institucemi bylo jedenáct poskytovatelů licencí na patenty a sedm na užitné vzory.
Většina licencí na patenty a užitné vzory je uzavírána mezi subjekty z České republiky. Pouhých 23 % licencí na patenty, respektive 16 % licencí na užitné vzory mířilo v roce 2020 za hranice. Nejvíce licencí na patenty bylo v roce 2020 poskytnuto subjektům z Německa a Spojených států, které jsou také za posledních 10 let nejvýznamnějším nabyvatelem licencí z Česka. Licence na užitné vzory, které mířily v roce 2020 za hranice České republiky, končily zejména v zemích EU, nejčastěji na Slovensku.
Z pohledu licenčních poplatků za další sledované druhy ochrany duševního vlastnictví dosahují nejvyššího významu za posledních 10 let licence na know-how, přestože v roce 2020 dosáhly nejvyšších příjmů licence na průmyslové vzory. Ty jsou však ovlivněny velkými subjekty a vyšším podílem příjmů za nově udělené licence.
Kompletní data o využívání práv plynoucích z ochrany průmyslového vlastnictví v České republice naleznete na webu ČSÚ.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: ČSÚ, ÚOCHB AV ČR