facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

IOCB Tech, sdružení Prague.bio a další významné české firmy otevřely český stánek na prestižní mezinárodní akci Bio International Convention; největší biotech akci svého druhu na světě, které se pravidelně účastní na 20 tisíc lidí z více než třech desítek zemí. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, českého velvyslanectví ve Spojených státech a agentury CzechTrade.

6. 6. 2024

UOCHB

Chcete raketově posunout váš startup nebo spin-off na mezinárodní úroveň? Nový program agentury CzechInvest nabízí klíčovou podporu pro akceleraci produktů i služeb a připravuje firmy na úspěšný vstup na zahraniční trhy.

5. 6. 2024

CzechInvest

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpoří částkou 800 mil. Kč snižování mzdových nerovností na veřejných vysokých školách. Iniciativa je výsledkem několikaměsíčních příprav, do nichž se významně zapojila Česká konference rektorů i Rada vysokých škol.

5. 6. 2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Dne 29. května 2024 vyhlásila Evropská komise novou výzvu pro sítě doktorandů v rámci akcí Marie Skłodowska-Curie (MSCA) v rámci Horizon Europe. Výzva má celkový finanční rozpočet ve výši 608,6 milionu eur na podporu konsorcií organizací na podporu náboru a školení doktorandů. 

4. 6. 2024

ERA Portal Austria, Technologické centrum Praha

V pátek 31. května 2024 zasedala ve Strakově akademii Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Rada), které od 22. května 2024 předsedá nový ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Mezi hlavní body patřilo schválení návrhu výdajů statního rozpočtu na výzku, vývoj a inovace na období 2025+ po vypořádání mezirezortního připomínkového řízení. Dále byla schválena výzva k podávání návrhů na udělení ceny za propagaci a popularizaci výzkumu, návrh skupiny grantových projektů Návratové granty nebo aktualizace Národní strategie umělé inteligence 2030.

3. 6. 2024

Úřad vlády ČR

ERC Advanced Grants jsou navrženy tak, aby podporovaly vynikající hlavní řešitele ve fázi kariéry, ve které jsou již zavedenými vedoucími výzkumu s uznávanými výsledky. Advanced Grants mohou být uděleny až do maximální výše 2 500 000 eur na období 5 let. Termín uzávěrky je 29. srpna 2024.

3. 6. 2024

Evropská komise

CEITEC Vysoké učení technické v Brně (VUT) představilo nově instalované výpočetní systémy Nvidia DGX A100 a Nvidia DGX H100, které umožní rozšířené možnosti ve výzkumu a aplikacích umělé inteligence. Tyto systémy kombinují dvě generace technologie Nvidia DGX a poskytují výjimečnou výpočetní kapacitu a flexibilitu pro různé výzkumné a průmyslové aplikace.

31. 5. 2024

CEITEC VUT

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Stipendijní program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ke studiu na College of Europe pro akademický rok 2024/2025.

30. 5. 2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Státní zdravotní ústav od začátku roku eviduje přes 13 000 případů černého kašle, což odpovídá stavu z 60. let minulého století. K jeho lepšímu porozumění a vývoji efektivnějších vakcín má přispět nový výzkum odborníků z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Mikrobiologického ústavu AV ČR a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

29. 5. 2024

Akademie věd ČR

Hlavní myšlenkou Veletrhu vědy je zažít a objevovat, že výzkum není nuda v pracovnách nebo v laboratořích. Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické trenažéry, rozhovory s experty i různé debaty nebo na virtuální realitu. Od čtvrtka do soboty si lidé mohou v PVA EXPO Praha vyzkoušet vědu na vlastní kůži.

29. 5. 2024

Akademie věd ČR