facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

Kdyby svou firmu založili v Silicon Valley, natočil by o nich některý z hollywoodských režisérů film. Až tak fantastický je příběh zakladatelů brněnské společnosti Tescan. Z malé firmy sídlící v provizorních prostorách vybudovali za třicet let předního světového hráče v elektronové mikroskopii.

21. 9. 2023

Technická univerzita Liberec

Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová společně zřídili novou funkci zmocněnce pro kvantové technologie a jmenovali jím Petra Kavalíře. V reakci na aktuální národní i globální výzvy v oblasti kvantových technologií se jedná o důležitý krok, který bude realizován bez jakéhokoli navýšení nákladů.

21. 9. 2023

Vláda ČR

Projekt ANTeTUL - Modulární platforma pro autonomní podvozky specializovaných elektrovozidel pro dopravu nákladu a zařízení realizovaný Technickou univerzitou Liberec za finanční podpory Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání je jedním z finalistů prestižní soutěže REGIOSTARS 2023.

20. 9. 2023

MŠMT

Slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku Cen Nakladatelství Academia a 11. ročníku Studentské soutěže Nakladatelství Academia se uskutečnilo v pondělí 18. září 2023. Hodnotily se publikace vydané v roce 2022 na pracovištích Akademie věd ČR. Ve Studentské soutěži hodnotili porotci magisterské práce obhájené v období 16. 10. 2021 až 31. 10. 2022.

20. 9. 2023

Akademie věd ČR

Výzva Water4All Call 2023: Aquatic Ecosystem Services je otevřena. Jedná se o druhou společnou mezinárodní výzvu v rámci tohoto Evropského partnerství. Hlavním cílem této výzvy je podpořit výzkumné a inovační projekty zaměřené na zlepšení bezpečnosti vodních zdrojů v dlouhodobém horizontu. Termín pro příjem zkrácených návrhů projektů potrvá do 13. listopadu 2023.

19. 9. 2023

Technologická agentura ČR

Na podzim letošního roku se budou moct inovativní startupy hlásit do další výzvy projektu Technologické inkubace. CzechInvest nabídne podporu startupům v oblastech s nejvyšším potenciálem. Třetí výzva bude určena také startupům z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení. Také tyto startupy se už nyní mohou hlásit do tzv. preinkubace.

18. 9. 2023

CzechInvest

Evropská komise zveřejnila výsledky výzvy EIC Pathfinder Open 2023. Ze 783 hodnocených žádostí bylo podpořeno 53 projektů. Česká republika zaznamenala 7 úspěšných účastí v 5 projektech včetně jedné koordinace, a to ČVUT v pozici lídra projektu SENSORBEES.

17. 9. 2023

Technologické centrum Praha

Technologická agentura České republiky vyhlásila dne 13. září 2023 první veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací THÉTA 2. Veřejná soutěž je zaměřena na naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru v souladu se schválenými strategickými materiály.

16. 9. 2023

Technologická agentura ČR

Nové obchodní příležitosti pro české firmy a využití know-how pro celý jaderný průmysl. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a britský ministr pro energetickou bezpečnost a klimatickou neutralitu Andrew Bowie podepsali v Praze společné prohlášení o spolupráci v oblasti vývoje a uplatnění malých a středních jaderných reaktorů (SMR).

15. 9. 2023

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Česká konference rektorů (ČKR) a Rada vysokých škol (RVŠ) dlouhodobě poukazují na neuspokojivý stav financování českého veřejného vysokého školství. Níže si přečtěte aktuální vyjádření obou organizací k této otázce. 

15. 9. 2023

Česká konference rektorů