facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktuality

Aktuality

UNICO – společnost s mnohaletou a úspěšnou zkušeností v transferu technologií natočila šestici instruktážních videí, která pomáhají výzkumným institucím i jednotlivcům zorientovat se v procesu transferu a komercializace nově vyvíjené technologie – od cenotvorby až po zákaznický servis. A právě tomu se v posledním videu věnuje zakladatel firmy, Vojtěch Kadlec.

5. 5. 2023

UNICO

Předseda vlády Petr Fiala dne 4. 5. 2023 uvedl do funkce nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, který ve vládě dosud zastával roli ministra pro evropské záležitosti. Původní profesí vysokoškolský pedagog a emeritní rektor převzal řízení ministerstva školství po Vladimíru Balašovi, který na funkci ze zdravotních důvodů rezignoval.

4. 5. 2023
MŠMT
Array
(
)

Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objasnili vliv bílkoviny expansinu na růst kořenů rostlin. Výsledky studie, která vznikla ve spolupráci týmu vědců z institucí z České republiky, Francie, Německa, Rakouska a Ruska, byly publikovány v prestižním časopise Plant Physiology. Závěry studie by mohly vést ke zlepšení rostlinné produkce a ke zvýšení odolnosti rostlin vůči stresu.

3. 5. 2023

CEITEC

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i. vyhlašuje 15. ročník soutěže o Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos vědě. Cena Milady Paulové v roce 2023 bude udělena v oblasti bioekonomiky.

2. 5. 2023

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Technologická agentura České republiky vyhlásila ve spolupráci s Ministerstvem dopravy dne 26. dubna 2023 první veřejnou soutěž v Programu na podporu aplikovaného výzkumu a inovací v oblasti dopravy DOPRAVA 2030.

1. 5. 2023

Technologická agentura ČR

Univerzita Pardubice má první spin-off společnost s názvem Lipidica. Univerzita spojila síly s českým holdingem FONS JK Group a.s., se kterým plánuje přenést do praxe jeden z největších objevů - metodu, která umí včas odhalit rakovinu slinivky břišní. Technologie týmu Michala Holčapka by se mohla stát první screeningovou metodou na světě pro tento typ karcinomu.

30. 4. 2023

Univerzita Pardubice

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR rozluštili strukturu bílkoviny metyltransferázy z viru opičích neštovic. Právě díky ní vir uniká lidské imunitě a přenáší nemoc. Na základě tohoto objevu pak připravili látky, které dokážou funkci metyltransferázy zablokovat. Výsledky výzkumu tak můžou být prvním krokem k vytvoření zcela nové skupiny antivirotik pro léčení řady infekčních chorob.

29. 4. 2023

ÚOCHB AV ČR

V pátek 28. dubna 2023 se konalo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jíž předsedá ministryně Helena Langšádlová. K hlavním bodům jednání patřila opět příprava návrhu o státním rozpočtu na VaVaI na období 2024+, a dále harmonogram výzev OP TAK nebo Koncepce obranného aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 2023 až 2029.

28. 4. 2023

Společnost UNICO natočila seriál instruktážních videí, která přibližují proces transferu technologií. Ve videích na otázky vědkyně Sary Polak odpovídá zakladatel společnosti UNICO, která se transferu léta věnuje, Vojtěch Kadlec. Páté video v pořadí se věnuje principům licenčních smluv.

28. 4. 2023

UNICO

Chcete se stát hvězdou vědeckého nebe a zazářit na jedné z nejstarších mezinárodních vědeckých soutěží? Pak je soutěž FameLab právě pro Vás! Projekt FameLab byl zahájen v roce 2004 a brzy si získal celosvětovou popularitu. V České republice se letos koná 13. ročník. Přihlášky se podávají do 31. května 2023.

27. 4. 2023

Univerzita Karlova