CubeSat má tvar krychle o délce hrany 10 centimetrů | Autor: ESA (ilustrační foto)
Na střední škole chtěl být astronautem a hvězdné ambice má dodnes. Václav Lazar si hned na začátku svého doktorského studia na Leteckém ústavu řekl, že by se chtěl věnovat kosmickému průmyslu. Pro účast v nové interní grantové soutěži VUT pro Ph. D. studenty nazvané KInG přišel s nápadem věnovat se vývoji malého satelitu, takzvaného CubeSatu.
„Původní myšlenka je sice moje, ale s projektem jsme uspěli jako tým. Člověk takovou družici těžko postaví sám, je to velice multioborová záležitost. Proto jsem hledal do týmu lidi, kteří by doplnili kompetence, které sám nemám. Nakonec jsem sehnal dva kluky z fakulty – Jaroslava Bartoňka z Leteckého ústavu a Tomáše Lázničku z Ústav fyzikálního inženýrství, kteří budou spolu se mnou dělat design, konstrukci a testování. Na Fakultě informačních technologií máme další dva členy týmu - Štěpána Rydla a Petra Malaníka, oba z Ústavu inteligentních systémů. Ti budou pracovat na hardwaru a softwaru,“ vysvětluje Lazar.
CubeSaty jsou malé satelity tvaru krychle o délce hrany 10 centimetrů a maximální hmotnosti 1,3 kilogramu. Tyto družice v současnosti zažívají rozmach. Oblíbené jsou i na univerzitách a výzkumných pracovištích, kterým umožňují uskutečnit experimenty, které byly v dobách klasických družic za stovky milionů dolarů cenově nedosažitelné. Vynesení CubeSatu na oběžnou dráhu vyjde kolem 100 000 dolarů, což už je částka, kterou si pracoviště často mohou dovolit investovat. Nedávno vypustil do vesmíru „svůj“ CubeSat třeba Norbert Werner z brněnské Masarykovy univerzity, aby přímo z kosmu pozoroval záblesky gama záření (pozn.: na kontaktování této družice se podíleli i kolegové z FEKTu).
To Václav Lazar je skromnější, s vypuštěním svého prvního CubeSatu do vesmíru nepočítá, protože tak vysokou podporu mu grant nenabízí. „Vykopneme míč, abychom mohli hrát za tři roky fotbal,“ naznačuje sportovní metaforou, že se oblasti hodlá věnovat dlouhodobě.
Vytiskni mi družici
Tým doktorandů je zřejmě první na VUT, pod jehož rukama má vzniknout celý CubeSat od návrhu a konstrukce, až po testování samotné mise. Na malém satelitu plánují vyzkoušet i řadu inovativních prvků. Tím nejzajímavějším jsou materiál a technologie: 3D tisk z termoplastu. „Původní myšlenka byla zkusit 3D tisk z kovu, ale nakonec jsme se posunuli k 3D tisku z termoplastu. Také Evropská kosmická agentura se už v minulosti zabývala tiskem z termoplastu, použitelného pro aplikace v kosmickém prostředí.. Navíc je plast vhodnější třeba pro situaci, kdy by došlo na výrobu CubeSatu na palubě Mezinárodní vesmírné stanice: satelit by se vytiskl přímo ve vesmíru a – zjednodušeně řečeno – jen vypustil z okna. Každopádně výhodou plastového 3D tisku je, že by byl ve vesmíru snadněji realizovatelný, než 3D tisk z kovu,“ popisuje Lazar.
Je přesvědčený, že Brno je pro kosmický průmysl dobré místo. „V posledních letech se přesvědčuji o tom, že spojení Brno a vesmír skutečně není jen marketingová bublina. Jsou zde skvělé firmy přímo z kosmického průmyslu: společnosti zaměřené na elektroniku, konstrukci, testování a přesnou výrobu dílů. Věřím, že spojení „Brno a kosmické technologie“, je opravdu trend a do budoucna zde budou ideální příležitosti v oboru,“ dodává Lazar.
S nápadem věnovat se vývoji CubeSatu přišel doktorand Václav Lazar | Autor: archiv Václava Lazara
Nejprve chce ale nasbírat zkušenosti a prvním krokem je právě získaný projekt. „Myslím, že fakt, že jsme první, kdo se tomu bude na VUT komplexně věnovat, je naše přidaná hodnota. Zatím v této oblasti sice nemáme žádnou historii, ale nemůžu říct, že nemáme zkušenost,“ naráží Lazar na fakt, že se Letecký ústav orientuje nejen na leteckou, ale i na kosmickou techniku a pracuje již na několikátém projektu pro ESA.
I on by rád v budoucnu nějaký satelit dostal až do vesmíru. Zatím ale stojí nohama na zemi. „Takový krok je potřeba podpořit výborným projektem. Teď se budeme snažit budovat si portfolio, abychom na takovou podporu dosáhli v dalších letech. A doufám, že postupně budeme moci naše zkušenosti předávat dál, i studentům. Především pro ty, chystáme k našemu projektu informační web a v budoucnu bychom je rádi více zapojili,“ uzavírá Lazar.
Zjistěte více o projektu BUTCube.
Zdroj: VUT v Brně
redakčně upraveno