Dokonalé vědomosti prokázalo 19 účastníků, kteří test zvládli na 100 %. V navazující fázi soutěže porota vyhodnotila 25 technicky orientovaných prezentací, které účastníci vypracovali s podporou svých středních škol z celé České republiky. Deset nejlépe hodnocených projektů následně postoupilo do finále, které proběhlo 10. prosince 2021 v online prostředí MS Teams.
Mezinárodní porota zlatem ocenila práci s názvem „Robot pomocník“ Jakuba Jiříka, studenta pražské Střední průmyslové školy elektrotechnické V Úžlabině. Vítězný projekt je zaměřený na vývoj robota, který je schopen pomáhat s přenosem osobních věcí tělesně handicapovaných osob, zejména těch, kteří se pohybují na vozíčku. Robot dokáže sledovat cíl, vyhýbat se překážkám a současně komunikovat se svým uživatelem.
Robot pomocník
Na druhém místě se umístil projekt „Besafe Lights“ Davida Rothbauera, který je rovněž studentem SPŠE V Úžlabině v Praze 10. Autor ve svém projektu propojil technické vědomosti se svým koníčkem a vyvinul inteligentní osvětlení skateboardu. Modul, který je integrovaný s Bluetooth Low Energy technologií, je schopen automaticky reagovat na okolnosti jízdy.
Práce „Smart Home a IoT zařízení“ vynesla třetí místo Tadeáši Fryčákovi. Student Gymnázia Jana Opletala v Litovli vyvinul koncept chytré domácnosti, ve kterém jsou jednotlivé komponenty intuitivně připojené do vlastního centrálního řídícího systému.
Autoři projektů na prvních třech místech budou moci studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL) bez přijímaček. „Vítáme fakt, že převládají realizační práce, ve kterých autoři prezentují nejen své teoretické znalosti, ale i vlastními silami zkonstruovaný a otestovaný produkt,“ uvedl hlavní organizátor soutěže Dušan Maga z katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze, který vysoce ocenil úroveň finálových projektů.
Devátý ročník Elektrotechnické olympiády proběhl za podpory FEL ČVUT v Praze, společnosti ŠKODA AUTO a.s. a československé sekce mezinárodní neziskové profesní organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).
Zdroj: ČVUT v Praze
Foto: FEL ČVUT v Praze